Adaçayı Nedir ? Adaçayının Faydaları Nelerdir ?

adacayi-faydalari

adacayi-faydalariDoğal bir antibiyotik olan adaçayı ,hastalığa yakalandığımız zaman kaynatılarak içilen adaçayının etkili özellikleri de vardır. Ege ve akdeniz kıyılarında yetişen adaçayı bitkisi ülkemizde de çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yemeklerden sonra çay şeklinde demlenerek tüketilen adaçayı fazla tüketildiği zaman zararları da vardır. Günde 3 bardaktan  fazla içildiğinde çok büyük zararlar ortaya çıkartabilir.

Yeteri kadar ve doğru şekilde kaynatılmadığı zaman büyük sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Adaçayını herkesin kullanması doğru değildir. Özellikle hamile ve emziren anneler adaçayından uzak durmaları gerekiyor. Anne sütünü azaltacağı için bu bitkiden uzak durulması gerektiği söylenir.

Erkeklerinde çok fazla tüketmesi halinde erkeklerin istenmeyen durumlarını ortaya çıkartabilmektedir. Yaygın olarak kullanılmasının nedenleri arasında soğuk algınlığı , baş ağrılar , kış ayların yakalanan grip gibi rahatsızlıklar iyi geldiği için kullanılması tavsiye edilir ve sürekli olarak kullanılmaktadır.


Vücudun direncini artırmak için kullanılan adaçayı boğaz ağrıları, idrar yolu enfeksiyonu , bademcik şişmeleri gibi sıkça karşılaştığımız rahatsızlıklara karşı birebirdir.

Rahat bir uyku yani deliksiz bir uyku uyumanız için yatmadan önce aldığınız bir bardak adaçayı iyi gelecektir.

Kanı temizler , öksürüğe iyi gelir, astım ve karaciğer hastalıklarıyla mücadele eder.

Hafızayı güçlendirerek yeni gelişim çağında olan çocuklar için tavsiye edilir.

Doğal bitkilerden alınan bu şekilde tedavi yöntemleri kişinin bünyesine zarar vermediği gibi herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Fakat çok fazla tüketildiğinde kişinin midesinden yola çıkarak istenmeyen durumlara yol açabilir. Bir çok doktorun da tavsiye ettiği adaçayını kaynatmak ve kullanmak için taze olmasına dikkat edin. Taze adaçayını  çay demler gibi yaklaşık 1 saat kaynattığınız da alarak saydığımız rahatsızlıklara karşı önlem almış olacaksınız. Özellikle işlenmemiş adaçayı etkisini daha çabuk göstererek daha faydalı olmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.