Gümüş Nasıl İşlenir ? Gümüş Takılar Nasıl Yapılır ?

gumus-isleme

gumus-islemeDoğada katkısız olarak bulunan gümüş altından sonra gelen en değerli taştır. En eski metallerden biri olan gümüş işlendikten sonra bir çok takı ve değerli eşya yapımında kullanılır. Saf olarak belirli bir kaynama derecesi olan gümüş ayar verilmek için bakır ile birlikte karıştırılır. 925 ayar olarak satışa sunulan gümüş ağırlığına göre değer kazanmaktadır. Gümüşün işlenmesi için ülkemizde bir çok gümü fabrikası bulunmaktadır. Buralarda seri olarak üretilen yüzük, kolye ve bileklik gibi değerli eşyalar üretilir. Son zamanlarda vitrinlerde kullanılmak üzere gümüş bardak, çerçeve , kaşık, tepsi gibi aksesuarlarda yapılmaktadır.

Yapılacak olan değerli eşyanın öncelikle kimyasal mumlar tarafından kalıpları yapılmaktadır. Bu kalıplar kaucuk adı verilen madde ile sıkıştırılarak eşyanın şekline verilecek mumlar ortaya çıkartılır. Mumlar ağaç şeklinde fırınlanmak üzere dizilirken diğer yandan fanus içerisine koyularak alçı ile kaplanır.


Alçıyla dolan fanusların içerisinde bulunan mumları kaplar ve onların izi kalır. Fanusları yüksek dereceli fırınlara atılarak mumların erimesi sağlanır. Mumlar eridikten sonra yanarak gözden kaybolur. Mumlar eridiğinde fanuslara gümüş doldurmak üzere eritilir. Eriyen gümüş alçı içerisine alınarak her tarafına doldurulur. Gümüş içerisinde yaklaşık 1 saat bekledikten sonra donarak mumların şeklini alır.

Gümüş donduktan sonra dış yüzeyinde bulunan alçı temizlenmek üzere tayzikli su ile basınç uygulanarak her tarafı temizlenir. Sadece gümüş şekilleri kalan bu parçayı kesilmek üzere atölyede makas yardımı ile kesilme işlemine başlanır.

Parçaları kesildikten sonra yüzeyinde bulunan toz gümüş ve delikler giderilmek üzere zımpara işlemi uygulanır. Zımpara yapıldıktan sonra parlatma için demir bilyeler ile parlatma işlemi uygulanır. Yaklaşık 1 saat demir bilyeler ile karıştırılan gümüşler parlayarak cilalanmaya hazırlanır. Daha parlak bir görüntü elde etmek için cilalanan gümüş parçaları kaplama yapılarak satışa sunulabilir. Kaplama yapılmayan gümüşer daha çabuk karardığı için tavsiye edilmez.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.