Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? Mısır Piramitlerinin Özellikleri Nelerdir ?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

misir-piramitleriMısır piramitleri günümüzde mısır firavunlarının mezarı olarak bilinmektedir.  Firavunlar öldükten sonra değerli eşyaları ile mumyalanarak devasa büyüklükte bulunan mısır piramitlerine gömülmüşlerdir.  Tarih öncesinde yapılan mısır piramitleri günümüze kadar bir çok hikaye ile gelmiştir. Şekillerinden ve büyüklüğünden dolayı uzaylılar tarafından da yapıldığına inanılır.

Piramitlerin yapılmasında kullanılan taşlar yaklaşık olarak 20 ton ağırlığındadır. Bu taşların yapılış aşamasında ne şekilde taşındığı kesin olarak bilinmemektedir. Günümüzdeki teknolojiler kullanılarak yapıldığında yaklaşık  4 milyon dolar değerinde bir ücret ile yapılacağı söylenir. Tarihi açıdan dünya üzerinde oldukça büyük öneme sahip olan mısır piramitlerinin de ilgi çekici özellikleri vardır.

Piramitlerin özellikleri ;

Piramitler yapıldığı dönemde yaklaşık 5 bin işçi çalışmıştır. Taşların ağırlığından dolayı işçiler sürükleyerek getirdikleri bölgelerde taş ustaları tarafından yontularak piramit şeklinde biçimlendirirlerdi. Kral kufu için yapılan piramit 2 milyon taş parçasından oluşmaktadır.


Piramitlerin iç kısımlarında bulunan taşlar küçük ve yumuşak taşlardan oluşurken dış yüzeyindeki sert taşlar kilometrelerce uzaklıktan sürüklenerek getirilirdi. Bu taşlar mavnalar denilen araçlara yüklenerek sürüklenip piramitlerin yapılacağı kısımlara doğru yol alırdı.

Eski mısır zamanlarında ölülerin toprağı olarak bilinen nil nehri kıyısına inşaa edilen piramitler oranın mezarlık olduğu inancı ile güneşin battığı yer olarak görülürdü.

Yapısal olarak piramitlere gömülü olan firavunlar yılda iki kez güneş görerek tahta çıktığı gün ve indiği gün olarak benimseyerek inşaa ederlerdi.

Yapılan en son piramit MÖ 1570 yılında yapılarak bir çok taş parçası hırsızlar tarafından çalınmıştı. Bu taşlar küçük boyutlarda ve hırsızların kolay bir şekilde alacağı yapılardı.

Piramitlerin yapısından dolayı kışın soğuk yazın ise serindir.

Mumyaları incelemek isteyen bilim adamları mumyalarda bulunan radyoaktif madde tarafından kansere yakalanarak ölmüştür.

Pis bir suyu piramitlerin içerisinde 24 saat tuttuğunuzda arıtılmış ve temiz bir şekilde bulabilirsiniz.

Yapısından dolayı ekilen bitkiler kısa sürede büyür.

İnsan vücudunda olan yaralar , kesikler piramitler içerisinde daha hızlı bir şekilde iyileşme gösterir.

Odalardan oluşan yapısını incelemek isteyen araştırmacılar odaların çoğunu bulamadan çıkmışlardır. Aynı yerde dönmeleri veya kaybolmalarından dolayı .

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.