Kuyruklu Yıldız Nedir ?

kuyruklu-yildizGünümüzde gökyüzünde bulunan yıldızların arkasında bulunan kuyruk şeklinde çıkıntıya kuyruklu yıldız adı verilir.  Çıkıntısı olan bu gök cisimleri aslında diğer yıldızlar gibi değildir. Gökyüzünde bulunan yıldız parçalarına yansıyan güneş ışınları sayesinde bu çıkıntıyı çıplak gözle görebildiğimiz için günümüze kadar kuyruklu yıldız olarak biliniyor. Aslında yıldız değillerdir.

Yapılan araştırmalar ile bu çeşitlerde bulunan yıldızlar , buzullar , demir parçalar ve kayalardan oluşmaktadır. İnsanların gördüğü kuyruk şeklindeki çıkıntı ise güneş yansıması sonucunda eriyen bulutlardır. Kuyruklu yıldızlar çıplak gözle de görüldüğü gibi eski zamanlarda çok daha net bir şekilde görülürdü. O yıllarda hava kirliliği ve aydınlatmaların yetersiz olduğundan dolayı daha net bir şekilde görülebilirdi. Bulutlar olmadığında günümüzde neredeyse normal yıldızları bile göremediğimiz hava kirliliği ile karşılaşmaktayız. Bu tür gökyüzü olaylarının insanlar tarafından görülmemesinin en büyük nedeni hava kirliliğidir. Çok uzaklarda olan bu duruma en küçük bir toz birikintisi bile engel olduğundan hava kirliliği bu görüntünün önüne geçmektedir.


Her an görünen bir yıldız olmayan kuyruklu yıldızlar güneşin etkisi ile göründüğünden bu olay çok sık rastlanmaz. Farklı zamanlarda görülen bu yıldızlar genellikle dolunayın çıkmasından önce oluşurlar. 20 den fazla kuyruklu yıldız olduğu bilinen bu olaylarda en son görülen halley kuyruklu yıldızı daha sonra 3 kez görülmüştür. En son 1986 yılında görülen bu yıldız önümüzde ki 2060 yılında görülmesi bekleniyor.

Çok eski çağlarda da görülen kuyruklu yıldız o yıllarda felaket getireceğine inanırlardı. Çıplak gözlerle net bir şekilde görülen bu yıldızlardan bir çok insan korkarak önlem alırlardı. Bir çok hurafe ortaya çıkartarak zamanla bu durumun olmayacağı anlaşılarak bu tür söylentilerde ortadan kalkmıştır. Kütleleri çok az olan bu yıldızlar herhangi bir gezegen etrafında geçse bile zarar vermez.

Ülkemize yaklaşan halley kuyruklu yıldız için yapılan araştırma sonuçlarını 2060 yılında alınarak detaylı bilgiler verilecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.