Altın Nasıl Çıkarılır ? Altın Özellikleri Nelerdir ?

altin-ozellikleri

altin-ozellikleriTarihin en eski zamanlarından beri değer gören altın o yıllardan günümüze kadar gelerek en değerli maden olarak bilinir. Yer yüzünde ve yer altında bulunan bir çok değerli maden altın kadar ilgi görmemiştir. Doğa da çok nadir bulunan ve işlenmesi zor olan bu maden günümüze kadar değer kazanarak gelmiştir. Doğa da bulunan altın yatakları zengin kayalardan oluşan dağlık bölgeler de ortaya çıkar. Dünya da ne çok altının çıktığı yer kuvars bölgeleri olan altınlı kumlardan çıkmaktadır. Kumlar eritilerek altının ortaya çıkması ile işlenmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Altını doğada bulunan diğer maddelerden ayırmak için bir çok yöntem bulunur. Bunların başında siyanürleme gelmektedir. Siyanür ile birlikte geniş bir havuz içerisine koyulan altın karışımı burada çözelerek dibe ulaşır. Dipte kalan tozlar kurutularak maden ocaklarında eritilmesi ile külçe şeklinde ortaya çıkartılır.


Altın üretiminin en yaygın olduğu yer başta çin olmaktadır. Beraberinde abd, Rusya ve Güney Afrika gelmektedir. Bu ülkelerden ithal edilen altın Abd , Hindistan ve Türkiye’de işlenerek takı haline getirilir. Türkiye’de de bulunan altın madenleri genellikle Balıkesir, Bergama , Erzincan , İzmir ,Eskişehir ve Konya’da bulunur.

Altın maden ocaklarından çıkartıldıktan sonra ayrıştırılma işlemi yapılarak işlenmek üzere fabrikalara götürülür. Buralarda eritilerek belirlenmiş olan kalıplara dökülerek şekillendirilir. Şekil alan bu altınların üzerine yapılan zımpara ve cila sayesinde günümüzde kullandığınız takılar ortaya çıkmaktadır.

Seri olarak üretimi yapılan bir çok fabrika olması altının en çok işlendiği ülkeler arasında Türkiye’yi getirmektedir. Altının pahalı olması il işçiliğin ucuz tutulması gerektiğinden yola çıkılarak genellikle işçi ücretlerinin az olduğu ülkelerde altın fabrikaları kurulmaktadır. Altının değeri çok yüksek olduğundan çoğu kişi tarafından ilgi görülmesi artırmak için içerisine koyulan bakır miktarı ile değerleri düşürülür. Bu sayede fiyatlarında azalma  olan altın takılara ilgi daha çok artırmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.