Kuru Ciltler İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

kuru-ciltler

kuru-ciltlerKuru ciltler bir çok insanı rahatsız eden bir durumdur. Cildin kurulaşması deriden veya mevsimlerden kaynaklı olarak değişkenlik gösterebilir. Deriden oluşan kurulukları gidermek zor olsa da kısa süreli tedaviler uygulanarak kuru ciltlerden kurtulabilirsiniz.  Görünüş olarak kişiyi psikolojik olarak da etkileyen kuru ciltleri gidermeniz için yapmanız gereken sürekli olarak maske kullanmanız.

Kuru ciltler için bir çok ilaç ,merhem gibi kimyasal olan tedaviler mümkün olsa da kişiye kalıcı zararlarda verebilmektedir. Evde yapacağınız cilt maskeleri sayesinde cildin kurumasını engellediğiniz gibi daha sonra oluşacak cilt kurumalarına karşıda engel olabilirsiniz. Cildin kuruması psikolojik nedenlere de bağlı ortaya çıkacağı için hastalığın tedavi edilmesi gerekir.


Nemli bir ciltte bulunan hücreler sürekli olarak yenilendiği için cildin kurumasını engeller. Öncelikle cildinizin sürekli olarak nemli kalmasını sağlamalısınız. Mevsimlerden dolayı ciltlerde kuruma görüldüğü an cilt maskeleri ile cildinizi sürekli olarak nemli tutabilirsiniz.

Özellikle bal ile yapılan cilt maskeleri genellikle yüz kısmına uygulanarak bu kısımlarda kurumayı engelleyebilirsiniz. Kurumayı geçirdiği gibi yüzünüzde bulunan aknelerin de kurumasını sağlayarak geçirebilirsiniz.

Yüzünüzün için uygulayacağınız maskede kullanacağınız malzemeler bal ve süt olmalıdır. Bal ve süt karıştırılarak macun kıvamına getirilip ve yüz çevresine sürülür. Yaklaşık yarım saat yüzünüzde kalan bu maske bol su ile yıkanıp çıkarıldığında yüzünüzde büyük bir değişiklik görebilirsiniz.

Cilt gözeneklerinin tıkanması kullandığınız makyaj malzemeleri , çeşme suları ve diğer kimyasal ürünler ile ortaya çıkabilir. Aynı zamanda cilt kuruluğuna da neden olan bu ürünleri kullanmaktan vazgeçtiğinizde cildinizde büyük oranlarda değişme ve güzelleşme görebilirsiniz. Makyaj yaptıktan sonra bulunduğunuz ortamdan kaynaklı tozlar gözeneklere girerek aknelerin ve cilt kurumalarını ortaya çıkardığı için maske kullanmadan önce bu durumun önüne geçmeniz gerekiyor. Doğal maskelerin dışında kullanacağınız kimyasal maskeler akneler ve cilt kurumasının en büyük nedenleri arasında olduğunu unutmadan cildinize en iyi şekilde bakmanın yollarını bulmalısınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.