Eskimolar Nedir ? Eskimolar Hakkında Bilgiler

eskimolar

eskimolarEskimolar sibirya kıyılarında , doğu sibirya , kanada ve alaska bölgesinde yaşarlar. Normal insanlardan çok farklı bir yaşam tarzları olan eskimoların geçim kaynakları balıkçılıktır. Soğuk sularda avladıkları balıkları satarak ve beslenerek hayatlarını sürdürürler. Dini inançları da olan eskimoler genellikle şamanizm ve hristiyanlık dinlerine inanırlar.  Dini açıdan bir çok inançları olan eskimolar özellikle birbirine geçmiş olan kemikleri tanrılara sunabilirler.

Dövme konusunda ileri bir kültüre sahip olan eskimolar da özellikle kadınların dövme konusunda oldukça gelişmiştir. Bulundukları bölgede çok fazla kış mevsimi yaşandığı için igloo adı verilen evlerde kalırlar. Bu evler kar parçalarından yapılarak oldukça dayanıklıdır. Yaz aylarında çadırlarda yaşayan eskimolar yaptıkları evlerin girişi vahşi hayvanlara karşı küçük yapmaktadırlar.


Taş , toprak ve kemiklerden yaptıkları bu evlerde yaşamlarını sürdüren eskimolar modern kültürün sahip olduğu bölgelerde de yaşarlar. Bulundukları yerin soğukluğuna göre giyim tarzları olan eskimoler genellikle eldiven, şapka ve mont kullanırlar. Kullandıkları bu ürünlerinde hepsi genellikle balina derisinden yapılmaktadır.

Ulaşım ve taşıma konusunda sibirya kurtlarını kullanırlar. Bu köpek cinslerinin soğuğa karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Yaşlı ve ölmek üzere olan insanlar yaptıkları kulübelerin içerisine koyularak burada ölmeleri beklenir. Tedavi veya hastane kültürüne sahip değildirler. Eski zamanlarda doğan kız çocuklarını buz üzerine koyarak veya ağızlarına koydukları otlar sayesinde öldürürlerdi. Bu durum 20. yüzyılın başlarında sona erdi.

Eskimoların yaşadıkları yıllarda kızıldereliler ile akraba oldukları bilinirdi. Milattan önceki yıllarda bulundukları yerden göç etmeyen insanlar hiç bir gelişim göstermeden hayatlarını sürdürdüğü için günümüzde de aynı şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Bol miktarda balık avlayan eskimolar çiğ balık ve et tüketirler. Kışın avlanmak zor olduğu için sürekli olarak avladıkları balıkları depolayarak bozulmadan ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.