Otomobillerde Yağ Yakma Sorunu Neden Olur?

otomobilOtomobil kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorun olan yağ yakmanın neden olduğu konusunda bir çok etken bulunmaktadır. Yağ yakmanın veya aşırı derecede yağ eksilmenin araç içerisinde bir çok neden bağlayabiliriz. Motorun yağ yakmasının en çok bilinen ve neden olan durumu pistonların gevşemesinden kaynaklanmaktadır. Motor içerisinde bulunan yanma odası yani benzini yakan kısıma yağında ulaşması ile yağ yakma sorunu ortaya çıkabilir. Pistonların alt kısmında bulunan yağın asıl görevi olan pistonların daha rahat hareket etmesi görevin yerine getirmez. Pistonları da geçerek yağ motora ulaşmadan yanma odasına gidiyorsa bunun nedeni genellikle aracın yüksek devirlerde kullanılmasıdır. Yükse devirde kullanılan araç sürekli olarak yağ yakma sorunu ile karşı karşıya gelir.

Motor içerisinde bulunan emme subapları veya emme sistemlerinde oluşan bir arızadan da yola çıkarak yağ yakma sorunu ortaya çıkabilir. Turbo araçlarda da görülen yağ yakma, motordan geçerek yüksek ısıda olan egzoza karışarak yağ yakmaya neden olur. Egzozdan çıkan alevler genellikle bunun işaretçisidir. Yağ içerisine koyulan katkı maddeleri ile yağ yakma sorununun önüne geçemezsiniz. Yağ yakmanın nedeni kullandığınız yağlardan değil motor içerisinde bulunan aksamlardan kaynaklanmaktadır.


Aracın yağ eksiltmesinden de yağ yakma sorunu ortaya çıkacağı için sürekli olarak yağın seviyesini kontrol etmeniz gerekiyor. Normal bir şekilde yağ eksiliyor ise motorunuzu kontrol ettirmelisiniz. Motor yağı seviyesi de göstergede kırmızı olarak yanıyor ise yağ takviyesi yapabilirsiniz.

Kullandığınız araçlara göre yaptığınız kilometre başına yağ ihtiyacı olur. Normal bir araçta 1000 km de  500 gram yağ ihtiyacı normal olarak karşılanmaktadır. Kullandığınız araca göre de değişen bu durumu göz önüne almanız için yağ miktarını takip etmeniz gerekir. Aracın yağı eksik olduğu halde kullanıma devam ederseniz pistonlar aşınma ve motorun verim gücü azalabilir. Yanmada meydana geleceği için yolda aniden yükselen dumanlar ile karşılaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.