Bilgisayardan Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?

copkutusuBilgisayar kullanıcılarının en büyük sorunlarından ve cevap aradığı konulardan birisi silinen dosyaları geri getirebilirmiyimdir. Bilgisayarlarınıza kayıt edilen dosyalar önce sabit disklere ardından bilgisayarınızın windows klasörlerine indekslenmektedir. Bu dosyalara ulaşmak göründüğü gibi kolay olmayacağı için dosyalara ulaşmanız için sabit diskinizde dosyanın kopyası olması gerekir. Bilgisayarınıza kayıtlı olan verilere ulaşmanız için öncelikle bu indekslenen kısımlar ile sorgulama yapılarak açmak istediğiniz dosyaya ulaşılır. Haliyle bilgisayarınızda bir dosya sildiğiniz de indekslenmiş olan dosyalarda silinmektedir.

İndeks kısmında sildiğiniz dosyanın kopyası görünsede o dosyanın verilerini silmiş oluyorsunuz. Bazen kayıt olan dosyaları bulmakta zorlanan windowsa  yardımcı olarak gözat kısmından dosyanın bulunduğu dizini açmanız gerekiyor. Örneğin masa üstünde bir dosya açtığınızda size gözat şeklinde bir seçenek sunacak. Burada dosyanın bulunduğu dizini açarak klasöre ulaşmış olursunuz. Silinen dosyaları geri almanız için bu konuda geliştirilmiş recovery programlarını kullanabilirsiniz.


Bu program sayesinde bilgisayarınızda bulunan dosyaların silinmiş kopyalarını geri getirebilirsiniz. Bir nevi sistemi geri yükle özelliği gibi kullanılabilir. Verileri geri getirmeniz için sizden istediği bazı şartlarda vardır. Silinen dosya ismi ile aynı şekilde bir dosya kayıt ettiyseniz bu dosyayı geri getirmeniz mümkün olmayacak.  Bu şekilde bir  işlem yaptıysanız hiç zahmet etmeniz gerek yok.

Disklerde aldığınız hasarlar veya fonksiyonların çalışmaması programlar ile silinen dosyaları geri getirmek mümkün olmayacak. Genellikle format atıldıktan sonra silinen dosyaların geri getirilmesi ile ilgili şikayetlerde konunun uzmanı olan kişiler ile görüşebilirsiniz.

Bilgisayarınız çalışır durumda olduğunda programlarınızı geri getirmek çoğu zaman başarısız olsa da programların sizden istemiş olduğu şartları yerine getiriyorsanız dosyalarınızı kurtarmak mümkün olabiliyor. Özellikle hiç açılmayan bilgisayarlardan dosyaları kurtarma konusunda hardiske kayıtlı olan dosyaları kurtarmak daha kolay ve mümkün olabiliyor. Bu işlem için konu hakkında yeterli bilgiye sahip kişiler ile görüşmeniz gerekir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.