Bilgisayar virüsleri nedir? Türleri nelerdir?

bilgisayar-virüsleriBilgisayarların en büyük düşmanları olan virüslerin kullanıcıları çileden çıkartan sonuçlar doğurabilmektedir. Bilgisayar kullanımını zorlayan bu virüslerin bir çok çeşidi ve özelliği vardır.

Bilgisayar virüsleri kullanıcıların izinleri olmadan bilgisayarlarına girerek programlandıkları görevleri yerine getiren casus yazılımlardır. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bilgisayar virüsleri de kendini göstermektedir.

Her gün duyulan bilgisayar korsanları tarafından yapılan dolandırıcılıklar , soygunlar internet üzerinden yapılan maddi işlemleri de etkilemektedir.


Kredi kartı bilgilerini kopyalayıp alışveriş yapacak kadar geliştirilen virüsler bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası oldu diyebiliriz. Özellikle keylogger denilen virüsler ile bilgisayarınız da yapılan tüm işlemlerin karşı tarafa iletilmesi de mümkün olabiliyor. Bu sayede bilgisayar da yaptığınız tüm özel işlemleriniz ikinci bir kişinin eline geçebiliyor.

Sistem dosyalarına işlenerek virüslerin program açılmaları , bilgisayarınızda yer alan dosyaların ikinci şahıslar ile paylaşılması gibi bir çok olumsuz durum ile karşılaşabilirsiniz. İki çeşit programlanan virüs vardır. Bunlar sistem dosyalarına bulaşan ve bilgisayar dosyalarına bulaşan virüslerdir.

Dosyalara bulaşan virüslerin genellikle amaçları farklı işlemleri yapmasına neden olan virüslerdir. Sistem dosyalarına bulaşan virüsler ile bilgisayarın başkalarının kontrolü altına geçmesinin işaretçisidir. Özellikle sistemin çalışmasını etkileyen virüsler  bilgisayarınızı kullanılamayacak hale kadar getirebilirler. Virüslerin boyutları genellikle küçük olduğu için kullanıcılar tarafından fark edilmez.

Bilgisayara bulaşan virüslerin ne şekilde bulaştığı ise internet üzerinde girdiğiniz sitelerden kaynaklanmaktadır. Sitelere girdiğiniz de otomatik olarak bilgisayarınız indiren dosyalar ile virüsün bulaşması kaçınılmaz olur. Virüslü bir usb belleği bile bilgisayarınıza takmanız bile virüsün bulaşması için yeterli olacak.

Bu durumdan kurtulmanız için bilgisayarınız da kullanacağınız antivirüs programları sayesinde biraz olsun virüs bulaşmalarının önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda antivirüs programcılarının da piyasaya çıkardığı virüsler de bulunmaktadır. Bunların amacı ise programlarının satışlarını artırmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.