Otomobillerde Rot Balans Ayarı Nedir, Nasıl Yapılır?

rotbalans

rotbalansOtomobillerin en önemli aksamlarından biri ola rot balan ayarları direksiyonu çevirdiğiniz zaman nereye gideceğinizi gösteren ayardır. Yani direksiyon ile lastiklerin doğru orantılı bir şekilde hareket etmesini sağlayan ayarlamalardan oluşur. Balans ise direksiyonu çevirdiğiniz zaman veya bir çukura girdiğiniz zaman direksiyon da oluşan titremedir. Balans ayarları yeteri kadar yapılmadığında direksiyon şiddetli bir şekilde titreyerek sürücünün konsantresini bozabilir. Bu da kazalara davetiye çıkaran nedenler arasında yer alır.

Kullandığınız araç size güvenli bir şekilde sürüş keyfi yaşatmıyor , hız yaptığınızda sürekli sağa sola doğru çekmeler ve titremeler oluyor ise aracın rot balans ayarı yapılmamıştır. Otomobil uzmanları ve ustaları araçların 100 km’de bir bu ayarların kontrol edilmesi gerektiğini söylemektedir. Özellikle zemini bozuk alanlarda araç sürdüğünüzde veya bir kere dahi olsa derin bir çukura girdiğinizde bu ayarlar mutlaka bozulmuştur.


Rot ayarları tekerler ile direksiyonun aynı orantıda olması gereken ayardır. Direksiyonu sağa çevirdiğinizde aynı şekilde tekerlerinde sağa dönmesi gerekir. Tekerin dönüşleri gecikiyor veya direksiyon ile aynı düzlükte değilse rot ayarlarının yapılması gerekmektedir. Rot ayarı bozuk olan araçlarda jantlar tekeri sıyırarak yüksek hızda gittiğinizde büyük bir tehlikeye yol açabilir. Araç tekerlerinin bu durumda patlama olasılığı çok yüksektir. Aynı zamanda yakıt konusunda yüksek oranlarda harcamalar yapar.

Balans ayarları ise ingilizce bir kelime olan denge anlamına gelmektedir. Aracın dengesi bozulduğunda yükün eşit şekilde değilde aracın belirli noktalarına yüklenmesi ile ortaya çıkar . Bu aracın daha yakıt tüketmesine ve sürüş keyfini bozan etkenler arasında gelmektedir.

Rot ve balans ayarlarını yaptırmanız için her alanda bu hizmeti veren oto tamircilerinde yaptırmanız mümkün. Aracınızı önce özel olarak üretilen makineler ile test edilerek kaymaların ve titreşimlerin hesaplanması sonucu gerekli ayarlar ile düzelebilir. Çok fazla miktarlarda ücret gerektirmeyen bu durumu yaptırmanız için en yakın rot balans ustalarına giderek yaklaşık yarım saat içerisinde işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.