Klimayı Tasarruflu Kullanmanın Yolları Nelerdir ?

tasarruflu-klimaYaz aylarında serinlemek için kış aylarında ısınmak için kullanılan klimalar en iyi şekilde verim alınan araçlardır. Evinizde veya iş yerinizde kullanacağınız klimalar çok fazla elektrik harcamasından şikayetçi olan kişiler tasarruflu kullanma yollarını deneyerek maddi anlamda büyük kazançlar sağlayabilir. Soğutmak için kullanacağını klimaları çok düşük ayarda çalıştırarak iyi bir verim elde edemezsiniz. Yaz aylarında serinlemek için ortamın sıcaklığına bağlı olarak ortalama 25-26 derecelere ayarlanabilir. Çok fazla elektrik harcamasına karşı düşürdüğünüz her derece %10 daha çok elektrik harcamasına yol açar.

Teknoloji ve rekabetin artması ile birlikte klima üreticileri daha tasarruflu cihazlar üreterek kullanıcılarına avantaj sağlasa  da doğru kullanılmadığı sürece avantaj yerine dezavantaja dönüşebilmektedir.

Klimanızı daha tasarruflu bir şekilde kullanmanız için ;


Sıcaklığın yerine çok fazla nemli havalarda nem alma modu olan özelliği ile kullanabilirsiniz.

Sıcak olan günlerde evinizin içine girecek olan güneş ışınlarını engelleyerek klimanın daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz. Güneşi engellemek için tül , perde , güneşlik gibi pencerenin önünü kapatacak araçlar kullanabilirsiniz.

Klimanın hava giriş ve çıkışlarının kapanmamasına dikkat edin. Genellikle mobilyalar ve doğalgaz boruları tarafından kapatılan bu bölmeler klimanın daha çok çalışmasına yol açar. Aynı zamanda klimayı evin güneş görmeyen kısımlarına takmanız size avantaj sağlayacaktır.

Klimanın düzenli aralıklar ile bakımlarının yapılması , içerisinde bulunan filtrelerin temizlenmesi de klimanın çalışmasını rahatlatacaktır. Çok fazla kullanımdan dolayı filtre pislenerek klima görevini yapmaz ve bulunduğunuz ortama kötü bir koku yayar.

Klimanın zamanlı olmasına dikkat etmelisiniz. Evde kimse yokken çalıştırmamanız siz geldiğinde otomatik olarak çalışan klimalar tercih etmelisiniz. Bu şekilde boş yere çalışmamış olacaktır. Genellikle unutulan klimalar evi soğutarak fazla enerji sarf edebilir.

Evinizin yalıtımı da önemli olduğu için klima takılacak binanın mutlaka dış cephe yalıtımı olması gerekir. Yalıtım olmayan evlerde klima sıcaklığı ve soğukluğu tutamayacağı için sürekli çalışma ihtiyacı olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.