Domates Soymanın Kolay Yöntemi

Domates Soymanın Kolay Yöntemi

01 Domates çok sevilen ve her mevsimde çok fazla tüketilen bir sebzedir. Domatesin anavatanı ise Güney ve Orta Amerika’dır. Domatesin faydaları saymakla bitmez. Domates çok sayıda vitamin içerdiği için kanserin önleyicisi olan sebzeler arasında yerini alır.
Domateslerin vitamini kabuğunda da vardır fakat kişiye göre bu tüketim değişir ve domatesin kabuklarını soyarak yemeği tercih ederler. Tabi ki bu işlem biraz zahmetlidir çünkü domates çok ince kabuklara sahip olmakla birlikte soyulacak kadar sert bir sebze değildir. Soyarken domateste şekil bozuklukları olabilir. Domatesleri soyma işleminin aslında çok kolay iki yöntemi vardır.


Domatesi Soyma Yöntemi Nasıldır?vp_h

Domatesi soymak istiyorsanız ilk olarak domatesin alt kısmını bir bıçak yardımı ile derin olmamak şartıyla çapraz olacak şekil de kesiniz. Baş kısmını da yine bıçak yardımı ile oyduktan sonra kaynayan suya 1 dk bekleyecek şekil de atınız. 1 dk sonun da çıkardığınız domatesleri çapraz olarak kesiğiniz alt kısımdan uçlarını tutup yukarı doğru çok rahat bir şekilde soyabilirsiniz.
Domates soymanın ikinci bir yöntemi ise sayacağınız kadar domatesi yıkadıktan sonra buzdolabına yerleştiriniz. Domatesler 30 dk ile 45 dk arasında dondurucuda bekledikten sonra poşetinden çıkarınız. Çıkardığınız domatesleri çok sıcak olmamak şartı ile suyun içerisinde yaklaşık iki dakika duracak şekilde bekletiniz. Beklettiğiniz domatesleri alt kısmından yukarı doğru soymaya başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.