Doğal Malzemeler İle Temizlik

 

Doğal Malzemeler İle Temizlik

Ev hanımlarının her gün çekilmez çilesidir temizlik yapmak. Her sabah kahvaltılardan sonra bulaşıklar yıkanır süpürgeler açılır ve ilk defa Homemade-cleaning-solution gibi temizlik yapılır. Temizlikler de kullanılan malzemelerin ise haddi hesabi yok. Bir evin ayda minimum 50 TL ile100 TL arasında bir para sadece temizlik malzemelerine harcandığı anketler doğrultusun da tespit edilmiştir. Bunun yanında bir de kullanılan deterjanların içerisinde o kadar çok kimyasal bulunmaktadır ki bu direkt olarak zehirlenme sebebidir. Aslında bunun yerine doğal malzemelerle kendi deterjanımızı hem masrafsız hem de zehirlenme endişesi yaşamadan evlerimiz de üretebiliriz. Nasıl mı?


  • stock-illustration-10188177-cleaning-suppliesBulaşık makineleriniz için o pahalı deterjanlar yerine 1 çay bardağı sirke ya da 1 tane limon hem bulaşıklarınızı parlatmakta birebir yöntemdir hem de sağlıklıdır çünkü bulaşıklarınız ne kadar durulanırsa durulansın makine de kullanılan deterjan kalıntıları yani kimyasallar bir miktar da olsa bulaşıklarınız da kalıyor. Bunun yerine kesilmiş bir adet limon ya da 1 çay bardağı sirke kullanabilirsiniz.
  • Çamaşır sodası ve boraks mesela harika yüzey temizleyicidir. Hem masrafsız hem de kimyasal içermemektedir.
    –      1 çay bardağı sirke

–          1/ 2 litre su

–          1 kaşık boraks

–          İki kaşık karbonat ile kireç tutmuş banyo ya da tuvaletlerinizi temizleyebilirsiniz. Bu malzemeleri fısfıs balığı olan bir kaba koymanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.