Benzinli Araba mı Yoksa Dizel Araba mı Daha Ekonomikdir ?

dizelmi-benzinlimi

dizelmi-benzinlimiSon zamanlarda benzine yapılan çok fazla zam ile birlikte bu durumu avantaj olarak kullanan araba üreticileri de benzinli araçlar yerine dizel araçları piyasaya sürerek daha az yakıt ile daha yüksek kilometreler kat edebiliyorlar. Yeni araç alacak olan kişiler benzinli mi yoksa dizel araç mı almalıyım sorusuna yanıt aramaktadır.

Dizel veya benzinli araçları kıyaslamak gerekirse ikisininde avantajı size bağlıdır. Yapacağınız yol miktarı, kullandığınız yerde trafik durumu , aracı kullanım sıklığına bağlı olarak ekonomik bir ölçüm yapılabilir. Dizel araçlar , benzinli araçlara göre daha az benzin yaktığı için daha ekonomik duruma geçebiliyor. Fakat kullandığınız yerin trafik durumu iki aracında ekonomisini eşitlediği söyleyebiliriz. Dizel araçlar normal bir benzinli araçtan daha pahalı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dizel araç kullanacak birinin uzun yol yapan kişilerin tercih edeceği bir modeldir.


Uzun yolda daha ekonomik olan dizel araçlar benzinli araçlara göre daha az yakıt tüketebilir. Aynı zamanda trafik içerisinde kullanılan bu iki çeşit aracın benzin tüketme oranı neredeyse aynıdır. Performans olarak benzinli araçların daha iyi kullanım sağladığı da göz önünde bulundurulduğunda aracını kullanan kişinin daha keyifli sürüş özelliğine de sahip olacaktır. Saniyede ulaştığı hız miktarı dizel araca göre benzinli araç daha hızlıdır.

Motorun gerçek bir benzini yakarak kat ettiği sürat dizel araçlar ile kıyaslanamaz. Dizel araçlarında fiyat farkları göz önünde bulundurulduğunda yılda yapacağını maksimum kilometre 15 bin olarak hesaplarsak , benzinin litre fiyatı 5,1 olarak hesapladığımızda ortalama 7.500 Tl benzin harcamış olursunuz. dizel-benzin

Bu hesaplama normal trafik içerisinde yapılan bir hesaplama olduğundan uzun yolda bu oran  neredeyse yarı yarıya düşecektir. Alacağınız aracın benzinli mi yoksa dizel mi olmasına karar vermeden önce kullanım şeklini dikkate almanız gerekiyor. Benzinli araçların performansı , çekiş gücü  gibi özellikleri göz önüne aldığınızda benzinli araç daha üstün geliyor. Dizel araçlarda motoru daha çok yoran bir sisteme sahip olduğu için kısa sürede arızalanmalar ile karşılaşabilirsiniz. Yapacağınız masraf ile birlikte yılda , benzinli bir araç kullanımına eşdeğer bir tutar ödemiş olursunuz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.