Vücutta organların yerleri ve görevleri nelerdir ?

vucutta-organlarin-yeri-organlarin-yerleri-ve-gorevleriİnsan vücudunda buluna çeşitli organların kendine göre bir çok özellikleri vardır. Vücudumuzda bulunan bu organlar nizami bir şekilde dizilerek görevlerini yerine getirmektedir. Bunların en önemlisi kalptir.

Kalp göğüs kafesimizin içerisinde iki akciğer arasında büyük bir yer kaplar. İnsan vücudunun en önemli organı olan kalp insan hayatı boyunca 8 ton kanı vücuda pompalar. Kalp durduğunda insan hayatı da son bulur. İnsan kalbinin büyüklüğü kişinin yumruk büyüklüğü ile aynı orantıdadır. Kalp vücut içerisinde motor görevini üstlenerek sürekli olarak kan pompalayarak insanı hayatta tutmaya yarar. Fakat diğer organlar bu şekilde değildir. Tıp ilerledikçe insan vücudunda bulunan organların eksiklikleri makineler ile giderilirken kalp için bu söylenemez.

Karaciğer diyaframın altında bulunan organdır. Kendine has özellikleri sayesinde insan hayatında önemi kalp kadar büyüktür. Özelliklerini başka organlar yerine getirmeyeceği için karaciğere iyi bakmak insan sağlığı açısından önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan kan ve suyu dengeler.


Akciğer göğüs boşluğu içerisinde yer alarak solunum sistemini düzene sokar. İki adet bulunan akciğerlerin biri iflas ettiğinde görevi diğer alır. Soluduğunuz nefesi dolaşım sistemine göndererek devir dayımı sağlar.

Dalak karın boşluğunun sağ kısmında midenin arkasında yer alır .Kan hücrelerini ortaya çıkartarak hastalıklara karşı vücudu savaşmaya zorlar.

Bağırsaklar aldığınız gıdaların dolaşım sisteminde akışını sağlar. Yetişkin bir insanda ortalama 7 metre bağırsak bulunmaktadır.

Mide aldığınız gıdaların depolanmasını sağlayan ve vücudun ihtiyacı olan mineralleri vücuda sağlayan organdır. Aldığınız yiyeceklerin fiziksel olarak parçalandığı yer olan mide dolaşım sistemine bağlıdır.

Böbrekler vücudun sıvı ihtiyacını düzene sokarak oluşacak hastalıklara karşı önlem alır.

Vücutta bulunan bu tür organların kendine has özellikleri olması ile birlikte insanı hayatta tutar. Organların biri zarar gördüğünde veya görevini yerine getirmediğinde hastalıkları da beraberinde getirir. Sağlıklı olmanız ve vücudunuzda bulunan bu organların doğru bir şekilde çalışması için hastalıklara karşı dikkat etmeniz gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.