Voleybol Nasıl Oynanır? Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir ?

voleybol-kurallari

voleybol-kurallariVoleybol altı kişilik  oyuncular ile karşılıklı iki takım arasında oynanmaktadır. Voleyboldu amacınız topu karşı tarafın sahasına düşürerek sayı kazanmanız gerekiyor. Oyun içerisinde duruş pozisyonları oyun içerisindeki stratejiye göre belirlenir. Savunma veya atak yapacağınız durumda oyuncuların yerleri değişebiliyor. Top oyuncuların kısmında olduğunda üç kez dokunma hakları vardır. Bu Sayının sonunda topu karşı tarafa atmak zorundadır. Maç 5 setten oluşarak ilk 25 sayıya ulaşan taraf oyunu kazanır. 25 sayıya ulaşmak için arada iki farklı sayı olması gerekiyor. İki fark ile bitene kadar oyun sürekli uzamaktadır. Setlerin 3’ünü kazanan taraf maçı da kazanmış olur. Son set yani 5. set 15 sayıda bitmektedir.

Takım içerisinde ki oyuncuların , oyun içerisinde farklı görevleri de vardır. Her takımda libero yani defansif oynayan oyuncu sahanın her yerinde oynayabilir. Genelde kısa oyunculardan oluşan bu oyuncular takımın kaptanı niteliğindedir.


Voleybol sahasının boyutları 18 metre  X 9 metre olarak ölçülür. Sahanın tam ortasından file ile bölünerek karşılıklı iki takımın alanı olarak belirlenir. Voleybol oyununa özel olarak kullanılan terimlerde mevcuttur. Bunlar arasında manşet, servis atma ,blok yapma , savunma stratejisi , smaç vurma gibi terimler çok sık kullanılmaktadır.

Sahanın ortasından çekilen çizginin ucunda her açıyı gören hakemler yer alır. Hakemlerin verdiği kararlara genellikle itiraz edilmez. Futbol ve basketbol gibi spor dallarından çok farklı bir oyun stratejisi olan voleybol oyunumuzda güçlü ve uzun boylu olmak her zaman avantaj sağlamaktadır.

Oyun sahası içerisinde bulunan çizgilerin kalınlığı 5cm olarak ölçülmektedir. Topun bu çizgiler üzerine gelmesi halinde top saha içerisinde olarak sayılır. Çizgi ile temas etmemesi halinde top dışarıda olarak belirlenir. Oyuncu değiştirme haklarında sınır olmadan istedikleri zaman istedikleri oyuncuları sahaya sürüp çıkartabilirler. Dünya genelinde bir çok ülkede oynanan voleybol oyununda kurallar her yerde aynıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.