Morluklar Nasıl Oluşur ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

morluklar

morluklarHematom adı verilen çarpma sonucu oluşan morlukların oluşturduğu zedelenmenin kısa sürede tedavisi de mümkündür. Vücudumuzda oluşan morluklar genellikle çarpma veya ezilme sonucunda deri altında bulunan kılcal damarların çatlaması ile oluşan kan birikintisidir. Çarpma sonucunda oluşan bu morluklar kısa sürede şişme ve ağrı yapar. Deri içerisinde bulunan kanama devam ettiği sürece morluk geçmez ve ağrı devam eder.

Çarpma veya ezilme gibi durumlarda hızlı şekilde müdahale etmediğiniz sürece şişecek olan bölgeyi engellemek için buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Soğuk şişmeyi engelleyerek kanın durmasını sağlar. Sürekli olarak buz tedavisi uyguladığınızda 30 dakika içerisinde ağrı kaybolarak şişme azalır.

Eklem yerlerinde de oluşan bu ağrıların genellikle eklem yerlerinde sıkışan kılcal damarlardan dolayı oluşmaktadır. Bu durumda buz tedavisi en iyi tedavi yöntemidir. Buz tedavisinin dışında arnika kremler ile de tedavi uygulayabilirsiniz.


Morlukların tedavisi için yapmanız gerekenler ;

* Siyah zeytini çekirdeklerinden çıkartarak merhem haline getirerek yaranın olduğu kısımlara sürerek morlukları geçirebilirsiniz.

* Un , Zeytinyağı , bal ile karıştırılarak hamur haline getirip morluğun olduğu kısıma pansuman yapabilirsiniz.

* Et ince bir şekilde dövülerek morluk olan kısıma koyularak şişliğin azaltılması sağlanır.

* Ezilmeler ve çarpmalar sonucunda eklem yerlerinde ki ağrılara ve şişliklere karşı rafine edilmemiş saf zeytinyağı sürülerek ovuşturulması ağrıyı azaltarak şişmeyi engelleyecektir.

Genellikle küçük çocuklar çok fazla görülen bu durumda korkulacak bir durum yoktur. Ezilen veya çarptığınız bölgede iz kalmaması için acil şekilde müdahale edilmesi gerekir. Özellikle buz tedavisi uygulamanız şişliği azaltırken morluğun da önüne geçecektir. Çok ağrılı sancılar oluştuğunda en yakın doktora giderek tedavi altına alınması gerekir. Dış yüzeyde herhangi bir belirti yok fakat ağrı oluşturan şişmeler var ise bu durum farklı hastalıklara yol açmadan tedavi altına alınması gerekir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.