En iyi Uyuma Yöntemleri Nelerdir ?

uyku

uykuUykusuz kalmak insanı günlük hayatında olumsuz yönde çok fazla etkiler. Uykusuz kalmanın bir çok nedeni olduğu gibi hastalık yapacağını da unutmayın. Günlük yaşantınızı olumsuz olarak etkileyecek olan uykusuzluğun önüne geçmeniz için geceleri düzenli bir şekilde uyumanız gerekir. Uykusuzluğun hastalıklara yol açmasının en büyük belirtisi şeker hastalığıdır. Bununla birlikte gelen kan basıncının düşmesi kalp hastalıklarına da davetiye çıkartmaktadır.

Geceleri deliksiz ve rahat bir uyku çekmeniz için tavsiye edeceğimiz önerileri dikkate almalısınız.

* Yatağa girdiğinizde aklınızı meşgul eden olaylardan kendinizi arındırın. Başınızı yastığa koyduğunuz zaman bir şey düşündüğünüz de uykunun gelmesi biraz zor olacak ve sizi bir süre sonra rahatsız edecektir. Bu durumdan kurtulmanız için yataktan çıkarak başka bir odaya gidin ve aklınızdaki olayı çıkarıp tekrar yatağa dönebilirsiniz.


* Uyuduğunuz oda da sizi rahatsız edecek ışıkları söndürün. Gözleriniz ışığı algılamadığın da kendiliğinden kapanarak uyuma pozisyonuna geçebilirsiniz.

* Hafta içi uyandığınız saatlere kurduğunuz alarmı hafta sonu da kurarak en geç 1 saat sonra kalkın. Hafta sonu çok fazla uyumanız uyku ritmini bozacağı için uyku düzenini bozarak geceleri geç yatmanıza neden olacaktır.

* Odanızda sesli ne varsa kapatın. Sesli bir ortamda uyumanın zorluklarına alışmadan önce onlara önlem almanız gerekiyor. Özellikle horlayan biri var ise bulunduğunuz yerde horlama önleyen yastıklar veya kulak tıkaçları kullanabilirsiniz. Evli olduğunuzda bu duruma çare bulmanız için horlayan eşiniz ise tedavi ettirebilirsiniz.

* Kedi , köpek gibi evcil hayvanınız var ise onunla yatağınızı paylaşmayın. Yaptığı hareketler ve çıkardığı sesler uykunuzu dağıtacaktır. Odanızda olması gerekiyorsa yatağınızın yanına ayrı bir yer hazırlayarak orada kalmasını sağlayabilirsiniz.

Düzenli bir deliksiz bir uyku için gerekli olan bu talimatları uyguladığınızda uyku ritmini düzene sokacağı için sabah uyandığınız da ve gün içerisinde uykusuzluk çekmeyeceksiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.