Yeniçeriler Kimdir ? Yeniçeriler Hakkında Bilgiler

yenicerilerOsmanlı devletinde bulunan paralı askerlere verilen isimdir. Osmanlı devleti savaş zamanında kendi askerlerini toplayarak savaşa gider ve savaş bittiğinde bir çok asker kaybı yaşardı. Bu şekilde zafer kazanmak ve büyük savaşların kazanılması zor olduğu için sürekli ve maaşlı asker alımlarına başladılar. O yıllarda Kara Halil ve Alaaddin bey adından komutanlar toplanarak karar aldı ve günümüzde yeniçeri adı verilen askeri birlik kuruldu. Bu askerlerin atlı olanlarına yaya atsız olanlarına ise müsellem adı verildi.

Savaş zamanı geldiğinde bu askerlere günde iki akçe verilerek savaşa  götürülür ve sürekli bu şekilde askerlerin devamı gelmişti. Savaş olmadığı zamanlarda bu askerler devletten para almadan sadece toprak alarak ve vergiden muaf tutularak yaşamlarını sürdürdü. Osmanlı devleti büyüdüğü yıllarda daha çok askere ihtiyaç duyduğu için esir aldıkları hristiyanlar ve diğer mezheplerde bulunan esirleri de bu şekilde eğiterek onları da paralı asker niteliği kazandırdı. O yıllarda yeniçeri ordusunu şehzade süleyman paşanın başlattığı biliniyor.

O yıllarda savaşın daha çok olduğu zamanlar olduğu için daha çok asker ihtiyacı doğdu. Yeniçeri ocakları kurularak yeni askerler eğitilip savaşlara gönderilirdi. Savaşlarda kazanılan esirlerin bir çoğu yeniçeri ocaklarında eğitilerek ve ihtiyaçları karşılanarak devlet hazinesine kazandırıldı.


Yeniçeri ocağının kurucusu ve lideri olarak bilinen yeniçeri ağaları 16. yüzyıla kadar bu ocaklarda yetişen askerlerden oluşuyordu. Uzun yıllar bu ocaktan yetişen yeniçeri ağaları kısa süre sonra yolsuzluk ve başıboş hareketlerinden dolayı yeniçeri ağaları sarayda yetişmiş, pahişahın güvenini kazanan isimler arasından seçiliyordu. Divan toplantılarına da katılan yeniçeri ağaları savaş sırasında ne yapılması gerektiği veya nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda söz sahibi olurlardı. Yeniçeri askerlerinden oluşan bu ağalar, padişahların söz sahibi ve istanbul şehrinin zabıtları gibiydi. Yaptıkları görevler ve kazandıkları zaferler sonucunda terfi ettirilerek daha büyük görevlere sahip olurlardı.

Osmanlı devletinin çöküşüne yakın zamanlarda 15 haziran 1826 yılında ocaklar kapatılarak askerlere farklı görevler verilerek dağıtıldı.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.