Ülkemizdeki Oyun Sektörü Durumu Nedir?

crysis

Ülkemiz başta olamak üzere tüm dünya insanlarımızın 7’den 70’e boş zamanlarını bilgisayar oyunlrı oynayarak geçirdiklerini biliyoruz. Oyun firmaları genel olarak her yıl birkaç tane oyun çıkarırlar çıkardıkları bu oyunlara genelde milyonları dökebilirler ancak oyunları piyasaya çıktıktan sonra tüm dünyaya ihracatları sonucu verdikleri paranın kat kat daha fazlasını kazanıyorlar.

oyun raporo


Ülkemizde artık bu oyun piyasası gelişmeye hazırlanıyor. Özellikle son zamanlarda gündeme gelen yeni stratejik planlarla birlikte ülkemizde oyun ypaımcılarının önü açılacak gibi görünüyor. Bazı üniversitelerde bulunan oyun gruplarının desteklenebileceği konuşulurken Türk oyunlarınında artık destek alacağı gündeme gelmiş durumda.

Bazı üniversite anfilerinde yapılan konferanslarda bu durum tartışılıyor ve yeni yorumlarla değerlendiriyorlar.

crysis

Ülkemiz artık bu strateji ile Dijital oyun pazarlama işinde kendini yükseltmek istiyor ancak bunu yapabilmesi için ilk olarak oyun sayımızın artması gerekiyorki oyun sayımız yok denecek kadar az. Her ne kadar şuanda ülkemizde Türk yapımı olarak devam eden birkaç oyun olsada single player oyunları gerçekten çok az. Mount and Blade Warband oyunun ile ünlenen ülkemizin oyun piyasası şuanda single’ye pek sıcak bakmıyor ancak yapımcılarında hakkı yok değil. Korsan oyunculukla birlikte pek fazla kazanamayan oyun sahipleri oyunlarından sadece ihracat’da kazanıyor. Özellikle online olma özelliğini koruyon ve StaryGames yapımı Rota Online oyunu bildiğiniz gibi ilk olarak sadece ülkemizde çıkmasını bekliyoruz ancak single’ye sıcak bakmadıkları için online olarak yola devam edeceklerini bekliyoruz. Bunun nedeni ise ülkemizde hem yapımcının az olması hemde dağıtıcı firmaların az olup işleri çok iyi yapmamaları olarka görünüyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.