Baharatları Uzun Süreli Nasıl Saklayabilirsiniz?

Baharatları Uzun Süreli Nasıl Saklayabilirsiniz?

Yemek yapan herkesin elinin altın da olması gereken malzemeler den en önemlisi de baharatlardır. Baharatlar girdiği her yiyeceğin içine ayrı bir 2b205bdc-9211-e011-bb50-00221981883elezzet katmaktadır. Yemeklerimizin vazgeçilmezidir. Fakat baharatları saklama da problem yaşama sıkıntısı her insan da var çünkü az miktarlar da tüketilir ama uzun süreli saklanmalıdır. Baharat saklamanın birkaç kolay yöntemini size bu yazımızda anlatacağım.


 

Baharat Saklama Yöntemleri

  • Baharat alırken ilk olarak çekilmemiş baharatlar tercih etmelisiniz çünkü çekilmeyen baharatlar tazeliğini daha uzun süre tutmaktadır. Bu baharatları öğütme aletleri ile kullanacağınız zaman siz de çekerek tüketebilirsiniz.
  • Baharatları cam kavanozda saklamak hem ömrünü uzatır hem de daha sağlıklı olmasını sağlar. Baharatlarınız için kesinlikle cam kavanoz tercih etmelisiniz.
  • Baharatlarınızı koyduğunuz kavanozların içerisine nemlenmesini önlemek için içerisine birkaç tane pirinç atabilirsiniz. Bu sayede baharatlarınız nemlenmez ve uzun ömürlü olur.
  • Baharat alırken kullanım miktarınızı mutlaka göz önünde bulundurun ve ona göre alın yani tuz çok tüketildiği için bolca alırken daha az tükettiğiniz baharatları kullanım miktarına göre alınız.
  • Baharatlarınızı buzdolabında ya da serin yerlerde saklayınız. Özellikle ocak fırın gibi mutfak gereçlerinin yanından uzat tutmanız iyi olacaktır. Sıcak yerde bulunan baharatlar sıcakla birlikte nemlenirken tazeliğini kaybetmesine neden olur.
  • Baharatlarınız rengini kaybettiyse o baharatları kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.