Kedilerin Özellikleri Nelerdir ?

kedilerin-ozellikleri

kedilerin-ozellikleriKedi besleyenler dahil olmak üzere bir çok kişinin kediler hakkında bilmediği bir çok özelliği bulunmaktadır.

Kedilerin Özellikleri ;

*Yaklaşık olarak dünya üzerinde 33 farklı ırktan oluşan 500 milyon kedi cinsi bulunmaktadır.

*Vücut yapıları da oldukça dikkat çekici olmakla birlikte 290 kemik ve 517 kas yapısı bulunuyor.

*Kedilerin hayatı genellikle uyuyarak geçirmektedirler. Uykucu özellikleri sayesinde 24 saat içerisinde 16 saat boyunca uyumaktadırlar.


*Duyarlı olan kediler asil ve mantıklı hareketleri insanların gönlünde taht kurmuşlardır. Meraklı olmaları ile bilinen kediler oldukça akıllıdır.

*Son derece meraklı olan kediler sonucunda ölüm olsa dahi merak ettiği bir olaya yakınlaşarak ne olduğunu çözmeye çalışırlar.

*Mırlayan kediler kendine has özellikleri olması ile bilindiğinden genellikle keyifli ve huzurlu olduklarında bu sesi çıkarmaktadır.

*Kedileri sevmeye başladığınızda kan basınçları düştüğü için rahatlama hissine kapılırlar.

* Kedilerin gözleri de oldukça keskin olduğu gibi görüş açıları da yaklaşık olarak 185 derecedir.

* Kendilerini tımar etme yani yalama özellikleri kendilerini temizleme kuralıdır. Dilinden çıkan sıvı miktarı hayatı boyunca boşaltım sisteminden çıkan miktardan fazladır.

*Karanlıkta insanlardan daha net görme özelliğine sahiptirler.

* Kedi bıyıklarının özelliği görme yetilerini daha çok güçlendirmektedir. En ufak bir kıpırtıda bıyıklarına giden sinyaller tarafından algılanır. Karanlıkta görmeleri de buna dayalı olmaktadır.

* Kedilerin köprü kemikleri olmadığından kafasının geçtiği tüm deliklerden rahat bir şekilde geçebilirler.

*Yavru bir kedi besliyorsanız en az 3 ay annesinin yanında beslenmesi gerekir. Annesinden aldığı eğitim sayesinde size daha disiplinli ve uyumlu bir kedi olarak karşınıza çıkacaktır.

* İyi bir avcı yeteneğine sahip olan kediler eski ırklarından aldığı bu özellik sayesinde insanların sevmediği canlılar olan fareleri iyi bir şekilde avlarlar.

* Kediler insan hayatında renkli bir kişiliğe sahip olmalarının nedeni olan uyumluluk ırklarından gelen bir özelliktir.

Kedi sahibi olmak isteyen kişilerin bu özelliklerini bilmeleri kedilere bakış açılarını da değiştirmekte ve günümüzde sahiplenmeyi bekleyen bir çok kedi olduğunu da unutmamak gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.