Doğal Afetler Nelerdir? Doğal Afet Türleri Ve Çeşitleri Nelerdir ?

dogal-afetler

dogal-afetlerDünya üzerinde can ve mal kaybına yüksek oranda neden olan doğa tarafından gerçekleşen bir çok olayı kapsamaktadır. Doğal afetler insanlar tarafından engellenememesi ve çok sayıda insanın hayatına mal olması sonucu ortaya çıkan doğal afetlerinde bir çok nedeni vardır. Ani bir şekilde ortaya çıkan doğal afetlerin dünya üzerinde yaygın olarak görülen bölgelerde bilinmektedir.

Doğal afetler kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar Jeolojik afetler ve meteorolojik afetler diye ayrılmaktadır.

Jeolojik afetler ;

Yar altından kaynaklı olarak oluşan doğal afetler olarak bilinir.


*Deprem
* Heyelan
*Yanardağ patlamaları
* Tsunami

 Meteorolojik afetler ;

Atmosfer yani yer yüzünden kaynaklı olarak oluşan doğal afetler olarak bilinir.

*Sel
*Çığ
*Fırtına
*Kuraklık
*Orman yangını
*İklim değişiklikleri
*Kasırga
*Hortum

Günümüzde en çok görülen doğal afetler  deprem ,  yanardağ patlaması, kasırga , orman yangınları ilk sırayı almaktadır. Bilinen bu doğal afetlerin hepsi dünya üzerinde gerçekleşmiş ve insanlara büyük zararlara yol açmıştır. Özellikle depremin çok fazla yaşanması yer altından bulunan fay hatlarında oluşan düzensizliktir.

Bu olayları engelleyecek bir durum olmadığından sadece mal ve can kaybını önleyecek önlemler alınabilir. Depremi önceden bilmek veya bu olayları önceden tahmin etmek gibi bir teknoloji şimdiye kadar çıkarılmadı. Özellikle heyelan yani toprak kaymasını önleyecek unsurlar vardır.

Heyelan yani toprak kaymasının sıkça yaşandığı yerler eğimli bölgeler, yağışlı ve kurak toprakların olduğu kısımlar ,toprağın özelliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu durumu engellemek için ağaç dikilmesi ve ağaçlandırma çalışmalarının sürekli olarak artması biraz olsun engelleyecek konuma getirmektedir. Eğimli olan kısımların traşlanarak düz bir zemin haline getirilmesi heyelan riskini biraz olsun azaltmaktadır.

Bunun dışında yaşanan doğal afetlere günümüzde herhangi bir engel söz konusu değildir. Bunun dışında bu olaylara karşı önlem alınması tavsiye edilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.