Akvaryum Balıklarının İsimleri ve Özellikleri Nelerdir ?

akvaryum-baliklariİnsanların hayatında önemli bir yere sahip olan balıklar gerek gıda gerekse hobi olarak varlık göstermektedir. Dünya üzerinde bir çok kısmı suyla kaplı olduğunu düşünürseniz ne kadar çok balık olduğunu tahmin edebilirsiniz. Binlerce balık çeşiti olmasına rağmen günümüzde hala yeni cins balıklar ortaya çıkmaktadır. Eski zamanlarda akvaryum balıkları çok az sayıda olmasına karşılık günümüzde bu sayı gözle görülür derece de artış göstermiştir. Bu durum teknolojinin ilerlemesi ile birlikte akvuryum da yaşayan balıkların cinsinde artış görülmüştür. 

Akvaryum içerisinde en çok beslenen balıklar arasında Astronot balığı, Benekli çöpçü balığı, Cam kedibalığı, Cüce gurami, Cüce vatoz, Diskus, Gökkuşağı balığı, Japon balığı, Kakadu cichlid, Kavgacı Siyam balığı, Kılıçkuyruk, Lepistes, Neon tetra, Plati, Rasbora, Sarı Prenses, Tilapia, Tilapiini, Zebra balığı, Öpüşen gurami ve İnci gurami gibi balıklar gelmektedir. 


Akvaryum içerisinde cinsleri birden fazla balık besliyorsanız birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Sürekli kavga eden balık cinsleri olduğu için bir çok kez ölümle sonuçlanabilmektedir. Özellikle tatlı su balıkları aynı cins olmalarına rağmen aynı akvaryum içerisinde yaşayamazlar.

Akvaryum içerisinde bulunan cins balıkların yüzme yöntemleri kendi özelliklerine ve cinslerine göre değişmektedir. Karakterleri gereği erkek olanlar genellikle üst kısımlarda yüzerken dişiler alt veya orta kısımlarda yüzebilir. Özellikle erkekler dişilerini koruma hissi içerdiği için dişilerinin yanına hiç bir balığı yaklaştırmazlar. Yeni doğan yavruları dahi yiyerek öldürebilirler. Erkek balıkların sürekli koruma içgüdüsü olduğu için akvaryum içerisinde bir bölgeyi koruyarak dişisini burada korumaya çalışır.

Tatlı su balıkları genellikle korkak ve saklanma gereği duyan balıklardır. Korkak olmalarının nedeni kendi yaşam doğalarından kaynaklı olarak diğer vahşi balıklardan korkmalarıdır. Bazı tatlı su balıkları ise kendi hallerinde yaşamlarını sürdürmeye devam ederler.

Balık seçiminde yazımızı inceleyerek ne tür balıklar tercih edeceğinizi biraz olsun karar vermiş olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.