Kolanın Zararları Nelerdir ?

53c_c36e0

53c_c36e0Yaz aylarının vazgeçilmez içeceği olan kola günümüze kadar gelen bir çok yararı ve zararı olduğu söylenir.  İçeriğinde bulunan maddeler kişinin rahatlamasına yol açsa da aslında gözle görülmeyen zararları da vardır. Bu zararlar gözle görülmezken zamanla insan vücuduna işleyerek ilerleyen yıllarda kendini göstermektedir. Günümüze kadar bir çok zararı olduğu söylenen kolanın aslında gözle görülür bir zararı yoktur. Özellikle içerisindeki kafein miktarı ve şeker oranı insan vücudunun dengesini bozduğu için kişi de rahatlatmaya yönelik eğilimler içerir.

Bir bardak kola üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde ilk 15 dk içerisinde kana karışan kolanın içeriğinde ki şeker miktarı 10 çay kaşığı niteliğinde olup günlük alınması gereken şeker miktarının çok üzerindedir. Kişi çok fazla miktarda şeker aldığında bulantı ve kusma yapar. Kola fazla miktarda alındığında kusma veya bulantı olmamasının nedeni içerisinde bulunan fosforik asid’den kaynaklıdır.

Kolanın insan vücuduna zararları şu şekildedir ;


* İlk alındığından itibaren 10 dakika içerisinde kana karışır , ardından 20 dakika içerisinde kan şekerinizde yükselme yaparak vücudunuza in-sülin salgılayarak karaciğerde yağlanmaya neden olur.

* Kafein dolaşım sistemini ele geçirerek kan şekerini tekrar yükseltir ve karaciğerde yağlanmaya neden olacak enzimler sayesinde karaciğer yağlanmasına neden olur. Bu tekrar ederek vücudu ele geçirerek dışarı atılmadığında  bir döngüye dönüşür.

* Beyinde ki dopamin seviyesini artırarak mutluluk hormonu salgılamasına başlar. Eroin etkisine benzeyen bir his insan vucüdunu kaplar.

* İçeriğinde bulunan kafein miktarı kişide bağımlılık yapma durumu yaratmaz. Sadece alışkanlık yarattığı için tekrar alma isteği uyanır. Kişi tekrar kafein almaz ise baş ağrısı ve yorgunluk hissi gelir fakat kısa süre içerisinde bu durum normale döner.

* 1 saat içerisinde tatlı alma hissiniz artarak tekrar kola veya tatlı alma durumu ortaya çıkar.

*  Bu döngü sürekli olarak yaşandığı için kişi de şeker hastalığı ve karaciğer yağlanması görünür.

Kolayı hiç kullanmamanız , kullanmanız gerektiği durumlarda ise çok az miktarda almanız vücut yapınıza herhangi bir etkisi olmayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.