İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

is-gorusmesi

is-gorusmesiİş görüşmeleri kişinin belkide hayatında dönüm noktası olabiliyor. İş görüşmesine ilk defa gidiyorsanız veya ilk defa çalışma hayatına adım atıyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Meslek sahibi olmak için öncelikle bir görüşmeden geçmeniz gerekiyor. Görüşmeye giderken planlı bir şekilde gitmeniz ve konuşma esnasında ne söylemeniz gerektiğini planlamanız daha sağlıklı olacaktır. İş görüşmesi yapacağınız kişinin sorduğu sorulara net ve kararlı bir şekilde cevap vermeniz de iş alınmanız için size artı kazandırır.

Bazı görüşmelerde kişi kendini ifade edemeyebilir , bu durum kişinin karakteristik yapısından kaynaklı olduğu için utanma , çekinme gibi durumlar ile karşılaşabilir. İlk görüşmede yaşadığınız bu durum daha sonra ki görüşmelerde rahatlamanıza ve bu duruma alışacağınızı gösterir.

İş görüşmesi için görüştüğünüz kişinin size soracağı sorulara vereceğiniz cevaplar da önemlidir. İş görüşmesinde yardımcı olacak konuşmalar şu şekilde olmalıdır.


Görüşme yaptığınız kişiye ücretle ilgili hiç bir şey sormayın. Görüşme bitiminde size ücretle ilgili bilgi vereceklerdir.

Ücretle ilgili soru sorduğunuz da karşıda bulunan kişi de olumsuz etki yaratacak ve görüşmeyi o anda sonlandırabilir.

İş hemen başlamak istemiyorum gibi cümleler kurmayın, Sizden önce görüşmeye gelen bir çok kişi hemen başlayacak konumda ise , işinizi kaybetmiş olabilirsiniz.

Size yapılan iş pozisyonunu beğenmedim veya başka bir pozisyon var mı gibi cümleler kurduğunuz da karşı taraf teklifini beğenmediğinizi düşünecektir.

İlk görüşmede iş süresi veya saatleri ile ilgili soru sormayın. Karşınızdaki kişi size iş konusunda gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Daha önce başak bir yerde çalışıyorsanız ve iş görüşmesine gittiğinizde daha önce çalıştığınız yer ile ilgili kıyaslama yapmayın. Oranın iş hakları veya sosyal hakları ile ilgili bilgilere vererek kendinizi soğutmayın.

Görüşmede kendinizden emin ve sadece sorulan sorulara net yanıtlar verdiğiniz de görüşmeniz olumlu sonuçlanarak yeni bir iş kapısı aralanacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.