Erkek Tavlası Nasıl Oynanır ? Tavlanın Kuralları Nelerdir ?

tavla-nasil-oynanir

tavla-nasil-oynanirTavla her erkeğin bilmesi gereken oldukça eğlenceli ve karşınızdaki kişinin cinsiyeti, yaşı önemli olmaksızın oynanan tarih öncesi oyunlar arasında gelmektedir. Biraz bilgi birazda stratejik yapısı olan tavla oyununda öncelikle taşların dizilişlerini bilmeniz gerekiyor. Tavla bilmiyorsanız öğrenme konusunda birini dinlemek yerine tavla oynayan kişileri izleyerek daha iyi ve kısa sürede öğrenebilirsiniz. Tavla içerisinde 30 adet pul bunların 15 tanesi sizin 15 tanesi karşı tarafındır.İki adet zar ile oynanan tavla oyununa başlamak için taraflar zar atıp en yüksek atan kişi oyuna başlar.

Oyuna başladıktan sonra taraflar pulları zar atarak kendi önlerine toplaması gerekiyor . Tüm pullar aynı kısıma toplandıktan sonra atışlara başlayarak attığınız sayıya göre pulları toplayabilirsiniz. Attığınız zarın toplamı ile çizgilerin sayısı kadar ilerleme yapabilirsiniz. Pullar tek kaldığında sizin attığınız zar karşı tarafın pulu üzerine geliyorsa bunu kırarak baştan başlamasına neden olabilirsiniz. Bu da oyunun stratejisini belirleyen etkenler arasında gelir.tavla-dizilisi


Sizler tüm pullarınızı topladıktan sonra rakip eline pul alamadıysa oyunu iki sayı ile kazanmış olacaksınız. Elinde hiç bir pul olmayan kişi oyunu kazanmış olacaktır.

Tavlanın içerisinde kendine has olan yöntemleri de vardır. Rakibinizin rahat taş oynatmasını engelleyen kapı alma gibi yöntemlerde oyunun stratejisini belirler. Aynı şekilde kuralları da olan tavla oyununda oyuna başlamadan önce vur kaç , tek çift gibi belirleyici kuralların olup olmadığı oyun başında belli olur.

Oyuna başladıktan sonra rakip takımı yenmeniz için oyun içerisinde yapacağınız hamleler de önemlidir. Açık vermeden pullarınızı devam ettirmeniz veya sizden sonra atılacak zarı biraz olsun tahmin etmeniz de oyunu  kazanmak için etkileyici faktörler arasında gelir. Aynı sayı ile attığınız zarlar karşılığında dört kez oynama hakkınız olduğunu da unutmayın. Zarların kendi içinde isimleri de olması oyunu daha eğlenceli hale getirmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.