İstanbul’da Denize Girilecek Yerler Neresidir ?

ist-sahil

ist-sahilSıcak havanın gelmesi ile birlikte insanların deniz arayışları da başladı.İki günlük hafta sonu tatilini fırsat bilen vatandaşlar istanbul da girilecek deniz ararken , en çok tercih edilen ve temiz sahilleri sizler için belirledik. İstanbul da ayrı ayrı olmak üzere 80 plaj bulunması insanların rahat bir şekilde denize girmesini de sağlıyor. Bunlardan 69 sahil kısımı iyi bir şekilde deniz suyuna sahip olsa da diğer 11 sahil kısımları yeterli düzeyde plajlar olarak belirleniyor.

Genel olarak İstanbul’lular Kilyos, Tarabya, Caddebostan, Florya, Selimpaşa, Gümüşyaka, Silivri, Kumburgaz ve Şile gibi bölgelerde denize girmeyi tercih etse de bunların dışında daha temiz ve güzel sahil kısımları yer alıyor. İstanbulda en çok denize girilen yer olan adalar da tüm sahil kısımları yapılan incelemeler sonucunda iyi notunu alarak halka yeterli seviyede tatil imkanı sağlıyor. 


Suyunun yeterli temizlikte olan kıyı kesimleri inkılıç Çilingoz PLajı, Beylikdüzü Gürpınar Halk Plajı, Büyükçekmece Çocuk Sahili, Ağva Halk Plajı gibi sahil yerleri denize girilmesi için uygun olarak biliniyor. 

İstanbul da suyun kötü olduğu sahil kesimleri olmadığını belirten halk sağlığı müdürlüğü denizlerin girilmesi için temizlik ve güvenlik konusunda tam not alarak önümüzde ki günlerde incelemelerini sıklaştıracağı görünüyor.

İstanbul da denize girme yerleri olarak en çok adalar tercih edilse de Büyükçekmece  halk plajı da aynı güzelliğe sahip sahil kısımları arasında yer alıyor. Bunların dışında şehirden çok uzaklaşmak istemeyen kişiler ise florya , tarabya , kumburgaz kimi sahil kesimlerin de ücretsiz halk plajlarından faydalanabilirler. İstanbul’da bulunan ücretsiz halk plajları genellikle yeterli hizmeti sağlayamadığı için insanların ücretli olan plajları tercih ettiği görülüyor. Ücretli plajlarda temizlikten , sağlığa kadar bir çok ihtiyacın yeterli seviye de karşılanması insanların bu kısımları daha çok tercih ettiğini söyleyebiliriz. Bunların dışında aquapark ve aquadolphin gibi ücretli havuzlarda denize girmenin keyfini aratmıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.