Telefonun Dinlenildiğini Anlamanın Yolları Nelerdir?

dinleme

dinlemeTelefon dinlenme olayları son zamanlarda gündemden düşmeyen bir durum olduğundan vatandaş acaba benimde telefonum dinleniyor mu ? diye düşünmüyor değil. Telefonlarınızın dinlendiğine dair günümüze kadar bir çok yollar deneyerek elde edilen bilgiler sadece yasal olarak izin alındığı taktirde yapılabiliyor. Telefonların dinlenmesi yasal yollar ile yapıldığında kişinin bu duruma yapacak bir durumu yoktur.

Telefon dinlemenin bir çok yolu olduğu gibi bunu anlamanın  da birden fazla yolu vardır. Telefonlara yüklenen casus yazılımlar sayesinde kişinin telefonunu dinlemek mümkün olabiliyor. Bu casus yazılımlar dinleyen kişilere mesaj göndererek bu mesajdan sonra dinlenmeye başlanır. Bunu anlamanız için ise faturanızın raporunu istemeniz olacaktır.Fatura dökümünde bilmediğiniz bir numaraya sms gönderilmiş ise telefonunuz dinleniyor olabilir.


Günümüz akıllı telefonlarında telefon dinlemek çok daha kolay olduğu için hemen hemen isteyen her kişi tarafından telefon dinlemesi yapılabilir. Telefonunuz sürekli şarzı bitiyor ve durduk yere ısınmalar oluyor ise telefonunuzun dinlendiğine dair en büyük işarettir. Bu durumda telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

En çok bilinen ve telefon dinlenmesinin en belirgin özelliklerinden biride konuşma esnasında sesinizin yankılanması , söylediğiniz cümlelerin tekrar kulağınıza gelmesi veya cızırtılı bir ses çıkması telefonun dinlendiğine dair bir işarettir. Telefonunuzun dinlenmemesi için yapmanız gereken bilindik bir yöntem bulunmamaktadır. Yasal olarak dinleme ile ilgili mahkemelerden izin alınmadan yapılması suçtur. Güvenlik güçleri dışında telefon dinlemesi yapılması doğru olmadığı gibi telefonunuzun dinlendiğini düşünüyorsanız yetkili mercilere giderek soruşturma başlatabilirsiniz. Ayrıca telefon dinlenmesini engellemeniz için kullandığınız hattı değiştirmeniz dinlemeyi önleyecek eylemler arasında gelmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.