Cep Telefonu Nasıl Temizlenmelidir?

Cep-Telefonu-Temizleme

Cep-Telefonu-TemizlemeCep telefonlarını sürekli taşıma durumunda olduğumuz için sıkça tozlanmaktadır. Gözle görülmeyen tozlar veya batarya kısmı neredeyse hiç açılmayan telefonların bozulma riski de fazladır. Kendi çabanız ile telefonları temizlemeniz bir çok yolu olduğu gibi bu yolları diğer elektronik aletler tablet , ipad gibi ürünlerinizde de kullanabilirsiniz. Özellikle cep telefonları temizlenirken kullanacağınız malzemelerde önemlidir. Alkol , aseton , kolonya gibi sıvı ürünler telefona zarar vereceği için kullanılmamalıdır. Kendi imkanlarınız ile kuru ve ıslak bir bez temizleme için yeterlidir. Islak bez ile sildiğiniz de nemli kalan kısımları kurulayarak daha fazla tozlanmasını engelleyebilirsiniz.

Toz tutmayan mikrofiber bezlerde telefon temizliği için önemlidir. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde en derinlerde bulunan tozlar dahi temizleyerek yaptığınız işlemin boşa gitmemesini sağlamaktadır.


Temizleme işlemine başlamadan önce telefonunuzun sökülecek kısımlarını çıkarmalısınız. Bunlar ön ve arka kapak , batarya yani tornavida işlemi yapmadan sökülecek tüm parçaları sökmeniz gerekiyor. Parçalar söküldükten sonra telefonun içerisin de bulunan çok küçük eğimli kısımlar vardır. Buralara kullandığınız bezler giremeyeceği için yumuşak uçlu diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Yumuşak uçlu olmasına dikkat edin ki oluşacak çiziklere karşı önlem almış olursunuz.

Özellikle temizlenmesi gereken noktalar mikrofon kısmı ve hoparlör kısımları. Buralarda çok fazla küçük delik olduğu için tozun girmesi daha kolay olan yerlerdir. Buralarda oluşan tozlanmalar telefon  görüşmesinde karşı tarafa sesin az gitmesine neden olur. Aynı şekilde gelen sesinde az çıkmasına yol açar.

Kamera camının tozlanması da resimlerin puslu çıkmasına yol açacağı için kamera camını hafif nemli bir bez ile sildikten sonra kurulayarak tamamlayabilirsiniz.

Temizleme işlemini yaparken kullanacağınız temizleme spreyleri de işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kullanacağınız sprey direk olarak telefona sıkılmadan beze sıkılmalı bu şekilde temizleme işlemi yapılmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.