Alkol Zehirlenmesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

alkol-zehirlenmesi

alkol-zehirlenmesiAlkol zehirlenmesi alkol alan kişinin kandaki alkol seviyesinin yükselmesi ile alkol zehirlenmesi adı altında fenalaşabilir. Alkol zehirlenmesi için kişinin kanında 50 mg’dan fazla alkol miktarının olması gerektiğini söyleyen doktorlar bu oranın kişinin bünyesinden kaynaklı olarak değişkenlik gösterdiğini de söylemektedirler. Alkol zehirlenmesi sarhoşluk ile alakalı olmayan durumları kapsadığından bazı kişilerde 40 mg alkol olduğunda zehirlenirken bazı kişilerde 90 mg olduğunda herhangi bir beliti göstermez.

Kandaki alkol miktarı ne kadar çok artarsa kişi de bulunan belirtiler de değişkenlik göstermektedir. Kanda bulunan alkol miktarı 300 mg seviyelerinde görüldüğünde kişide alkol zehirlenmesi başlar.


Günümüzde alkol alan kişilerde görülen çakırkeyif modu aslında alkol zehirlenmesinin ilk belirtilerindendir. Bu durum sarhoş olan kişilerde görülen belirtiler ile aynıdır. Karar vermede gecikme , unutkanlık ,düşünmede zorluklar ve ani hareketler ile görülmektedir. Çok fazla alkol tüketen kişilerde kusma ,şuur kaybı , yüzde renk değişikliği gibi belirtiler görüldüğü gibi bunlar alkol zehirlenmesinin de belirtileridir.

Alkol alan kişide görülen bu durumlar aslında alkol zehirlenmesine gidecek kişinin geçirdiği evrelerdir. Sarhoş olan kişi daha fazla alkol tüketimine gidiyorsa bu durum zehirlenmeye kadar gider. Sarhoşluk belirtileri kişide alkol zehirlenme nedenleri arasında gelmektedir.

Kişinin bu durumdan kurtulması için öncelik olarak en yakın hastanede tedavi altına alınması gerekir. Bunun yanında kandaki alkol miktarını azaltmak için öncelikle kusturulabilir. Ardından ayran , su gibi sıvılar verilerek kandaki alkol bu şekilde azaltılır.

Bunların dışında kişide ciddi miktarlarda şuur kaybı , baygınlık gibi belirtiler yer alıyor ise acil olarak hastaneye kaldırılmalıdır.

Alkol zehirlenmesinin tedavisi ilk olarak mide yıkamasıdır. Kişi şuur kaybı yaşıyor ise mutlaka mide yıkanmalı ve alkolün etkileri azaltılmalıdır. Aynı zamanda şeker ve vitamin takılarak kandaki alkol miktarı azaltılabilir. Çok fazla alınan alkol vücutta bulunan diğer organlara da zarar vereceği için bunlar kontrol edilir. İdrar yolu ile dışarı atılan alkol ile hasta normal hayatına dönebilir. Sürekli bu durum ile yaşayan kişiler tedavi görmedikleri taktirde ölme riskleri de artabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.