Ücretsiz Avukat Nasıl Tutulur ?

avukat

avukatYasala aykırı bir suç işlendiğinde suçlunun yapmış olduğu hatayı en aza indirmek için çalışan avukatların ne şekilde ücretsiz hizmet verdiklerini merak ediyorsunuzdur. Suç işleyen kişilere genellikle devlet tarafından avukat atanır ve aynı şekilde ücretsiz hukuki hizmet sağlanır. Acil durumlarda vakıflar ve devlet tarafından suçluya ücretsiz olarak adli destek sağlaması hukukun bir parçasıdır.

Maddi geliri olmayan kişilerde aynı şekilde bulundukları ilin barolarından ücretsiz avukat temin edebilirler. Kişinin yüklü tazminat davası açıldığı durumlarda , maddi geliri olmadığı veya maddi durumu kötü olan kişilere devlet tarafından avukat atanabilmektedir


Adli yardıma ihtiyacı olan kişiler bulundukları ilin barolarına giderek gelir durumlarını gösteren belge ile adli yardım başvurusunda bulunabilirler. Bulundukları ilin barolarına gitmek zorunda olmayan kişiler suçu işledikleri illere de bulunan barolara da başvurabilirler.

Başvurduğunuz baro tarafından gelir durumunuzun araştırması yapılarak doğru olması halinde mahkemelere baro tarafından görevlendirilen avukatlar ile çıkabilirsiniz. Başvuru yapan kişiler hakkında genellikle gayrimenkul araştırması , banka hesapları , üzerine kayıtlı araç gibi değerli eşyalar sorgulanır.

Adli yardım isteyen kişilerin avukatlarını seçme hakları yoktur , baro tarafından atanan avukatlar ile mahkemelere çıkabilirler. Baro tarafından atanan tüm avukatların herhangi bir ücretleri yoktur ,tüm avukat masrafları baro tarafından karşılanmaktadır.

Yüz kızartıcı suçtan yargılanan kişiler adli yardım talebinde bulunsalar dahi herhangi bir avukat ataması yapılmaz. Örneğin hırsızlık suçu ile yargılanan kişiler adli yardım alamazlar.

Baro tarafından atanan avukatlar da kişiye ellerinden geldiği kadar yardım etmekle yükümlüdür. Avukatlarında belirli bir standartları olduğu için her kişiye ayrı avukat ataması yapılmaktadır. Barodan avukat istemeniz için sizin herhangi bir işlem yapmamanız gerekiyor. Mahkeme sırasında hakim size avukat isteyip istemediğinizi sorar sizlerin talebine göre değerlendirmeye alınarak avukat bir daha ki duruşmanız da yanınız da olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.