Naylon Fatura (Sahte Fatura) Nedir? Naylon Fatura Nasıl Anlaşılır?

sahte-fatura

sahte-faturaVergi kanunlarına aykırı hareket eden kişilerin naylon fatura yani sahte fatura olarak piyasaya sunulmuş fatura bulunmaktadır. Vergi kanunlarına göre satış yapan kurumların sattıkları ürünün faturasını bulundurmak veya kesmek zorundadır. Satın aldığınız ürün sonrasında sahte fatura verilmesi de günümüzde çok normal ve sıkça karşılaştığımız bir durumdur.

Aldığınız mal veya hizmet karşılığında aldığınız faturanın bir karşılığı yok ise o fatura sahtedir. Satın aldığınız yerin isim dışında bir fatura verildiyse muhtemelen verilen fatura sahtedir.

Fatura üzerinde mal satan kişinin gerçek veya tüzel kişi olduğu anlamanız için biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Bu tür araştırmalara girmek istemiyorsanız güvenli olan ticarethanelerden alışveriş yapmanız tavsiye edilir.


Fatura üzerinde mal değerinden fazla veya eksik bir tutar görülüyor ise satıcı vergide usulsüzlük yaparak sahte faturayla bir ilgisi yoktur. Sahte faturanın üzerinde vergi numarası , vergi dairesi ,  şirket isimleri ile ilgili bilgilerin yanlış olması durumunda sahte fatura yani naylon fatura olarak görülebilir.

İş yeri kapanmış ise veya hizmet edilen yerin dışında bir yerde hizmet vermeye devam ediyor ise kestikleri fatura sahtedir. Bu faturalar karşılığında mal veya hizmet almanız doğru olmaz.

Vergi denetimlerinin sıklaşması ile birlikte ülkemizde daha öncelere dayanarak günümüzde çok az sahte fatura basılmaktadır. Genellikle küçük işletmelerin bu tür yollar ile vergi kaçırma girişiminde bulunduğunu söyleyebiliriz.

Sahte faturayı bilmeden kesen kurumlar vergi denetmenleri tarafından anlaşıldığı taktirde kesilen vergi kısmını ödeyerek konuyu kapatabilirler. Fakat sahte faturayı bilerek ve sürekli yapan işletmeler olduğu taktirde ağır para cezaları veya hapis cezası alırlar.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.