Diz Ağrısının Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

diz-agrisi

diz-agrisiDiz ağrısı her yaş grubunda görülen genellikle ciddi sağlık problemleri yaratmayan geçici bir ağrıdır. Diz ağrıları menüsküs de oluşan sorunlar , bağ kopmaları , dokuda zedelenmeler ve kıkırdakta oluşan sorunlarda ortaya çıkmaktadır. Çok fazla spor yapan , 50-60 yaş arası kişiler de görülen bu rahatsızlığın kısa sürede tedavisi de mümkündür.

Diz kireçlenmeleri de son zamanlarda insanlar da  görülen sık rahatsızlıklarından biridir. Kireçlenme genellikle eklem yerlerinde olduğu için diz kireçlenme için en uygun yerdir. Özellikle çok fazla hareket edildiğinde eklem yerlerinde bulunan sıvılar kuruyarak eklemin hareket etmesini engeller . Bu da kısa süre de  ağrı oluşturur. Aynı şekilde dizinizi veya eklem yerlerinizi bir yere çarptığınız da içeride ki sıvı eklem yerlerine dağılarak ağrı oluşturur.


Yırtık veya liflerde kopma olduğunda diz kısımlarında kilitlenme veya takılma durumu görülebilir. Spor yapan kişilerde normal durumdayken bir ağrı olmadığında ve spora başladığında ağrı oluşuyorsa lif yırtığı belirtisi görülebilir.

Romatizma olan kişilerde çok sık görülen diz ağrıları eklem yerleri ile ilgili değildir. Hareketin azalmasından dolayı kireçlenme yaşayan kişilerde romatizmal diz ağrıları görülebilir. Ülkemizde milyonlarca yaşlı insan da diz ağrısı aslında romatizmal diz ağrını ortaya çıkartabilir.

Dizlerde oluşan ağrılar, ağrının nedenine göre diz kısmında şişliklere neden olabilir. Şişlik olmasının nedeni dizde doku zedelenmesi veye eklem yerlerinde oluşan zedelenmeden kaynaklıdır. Diz ağrıları her zaman kireçlenme veya romatizma ile karıştırılmamalıdır.

Diz ağrılarının tedavisi her zaman doktor kontrolünde yapılmalıdır. Ağrının şiddetine , neden olduğu durumlara ve hangi belirtilere göre ortaya çıktığını bilmek gerekiyor. Hastalığın bağlı olduğu nedene göre teşhis koyularak kısa sürede tedavi altına alınır. Bu belirtilere göre tedavi işlemlerine başlayarak ilaç veya ameliyat ile kısa sürede ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.