Damar Sertliği Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

damar-sertligi

damar-sertligiDamar sertliği günümüzde bir çok kişi de görülen ciddi bir hastalıktır. Özellikle yaşlı insanların atar damarlarında bulunan maddelerin , damarlara tutunarak damarların daralmasına denilmektedir. Ülkemizde ve bir çok ülkede damar sertliğinden ölen kişilerin %50’si erkeklerdir. Özellikle sigaradan kaynaklı damar sertliği günümüz de bir çok kişi de görülmektedir.

Damar sertliği genellikle 52 yaş üzeri kişilerde , genetik olarak ailesinde daha önce görüldüğünde , şeker hastası , yüksek kolestrol , hareket kabiliyeti az olan kişilerde görülmektedir. Atardamar hastalığı olan damar sertliği kişinin vücudunda bulunan bir çok atar damar üzerinde görülmektedir. Hastalığın genellikle yaşları üzerinde görülmesi kişinin düzenli yaşam koşullarına uymaması veya aldığı gıdalarında etkisinden kaynaklı olduğu yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmaktadır.


Damar sertliğinin herhangi bir belirtisi olmadığı için yapılan testler ve tetkikler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hastalık kişiye herhangi bir rahatsızlık vermediği için sadece gözle görülür değişikler ile anlaşılmaktadır. Test sonucunda damar sertliği teşhisi konularak hemen tedavilere başlanır.

Damar sertliğinin tedavisi için kişinin yaşına , hastalığın ilerleme derecesine göre belirlenir. Hastalık çok fazla ilerlememişse ilaç ile tedavi etmek mümkün olabilir. Bunun dışında ameliyat edilmesi şarttır.

Tıkanmış damarlar veya damar sertliği olan atar damarların değiştirilmesi ile bu hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir. Vücutta oluşan tüm damar sertliklerinin tedavi edilmesi şart değildir. Örneğin bacaklarda bulunan atar damarların sertleşmesi durumunda kişiye olumsuz bir etki yapmıyor ise ameliyat edilmeden ilaç ile giderilmeye çalışılır. Bu durum doktorunuzun vereceği karara bağlıdır.

Ülkemizde bir çok kişide görülen bu hastalığın kesin bir nedeni olmadığı gibi tedavi süreleri de uzun sürmektedir. Damar sertliğine erken teşhis koyulmadığı sürece kişinin ölüm riski de bulunmaktadır. Geç kalınmış tedaviler ise kesin sonuca bağlı olmadığı gibi erken teşhis çok önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.