Uzayda Hayat Varmı?

uzay

Yıllardır tüm dünyanın merakla beklenen sorusu için her yıl yenilerinin katıldığı büyük bir bilim adamlar topluluğunun bu sene net bir cevabı geldi. Yaşadığımız dünyanın içinde bulunduğumuz evrenin büyüklüğünü kimse hayal bile edemez çünkü şu uzay denen yerde o kadar büyük galaksiler adı bilinmemiş yıldızlar hava boşlukları meteor parçaları varki araştırmalar hiç bir zaman biteceğini düşünmüyoruz.

uzayBu sene gelen yeni habere göre Samanyolu Galaksi’sinde dünya büyüklüğünde 17 milyar gezegen bulunduğu tespit edildi. Ancak bu sadece Samanyolu Galaksi’sinde bulunan gezegen sayısı birde yaşadığımız bu uzay boşluğunda Samanyolu Galaksisine benzer 500 milyar galaksi var ve her galakside kaç milyar veya kaç milyon dünya büyüklüğüne gezegen olduğu bilinmiyor. Her gün binlerce bilim adamı uzayı kontrol ediyor ancak her gün yep yeni gezegenler yeni yıldızlar bulunuyor ve hangisinde yaşam olup olmadığı merak konusu.


samanyolu galaksisiBu sene ortaya çıkan istatistiklere göre uzayda incelenen her 1.700 gezegenin 11 tanesinde su ve yaşam olduğu tahmin ediliyor. Üstelik bilim adamlarının bahsettiği bu yaşama stili sadece canlı hücrelerindeki parçaların yaşaması değil bildiğimiz bitki ve hayvanların yaşayabildiği gezegenler anlamına geliyor.

Bu istatistiklere göre çıkan haberde Samanyolu Galaksi’sinde tam 100 Milyon gezegende yaşam olduğunu tespit ettiler. Her ne kadar açıklama resmi’de olsa yanılma payları var çünkü bu milyonlarca gezegen teker teker gidilip araştırılmamıştır ancak bilim adamlarının özel teleskoplarına göre bakılan yaşam olduğu bilinen gezegenlerin tabakası diğer gezegenlerle aynı olduğu için bu tespite vardılar.

“Uzayda Hayat Varmı?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.