Hamile Çalışanların Hakları Nelerdir ?

hamile-calisan

hamile-calisanÇalışan bayanların iş hayatlarında kendilerine verilen bir çok hak vardır. Bunlar gerek iş yeri sahipleri tarafından gerekse çalışan bayanlar tarafından bilinmemektedir. Çalışan bayanların iş hayatlarını kolaylaştıracak hakları yasal olarak işe girişinden itibaren bildirilmesi gerekiyor. Çalışma koşulları, sosyal hakları , yasal hakları kapsamında düzenlenen bu şartlar çalışan bayanlara verilen ve iş hayatları boyunca kullanması gereken koşullardır.

Hamile bayanların 8 haftalık doğum izin hakkı vardır. Bu yasal olarak özel veya devlet kurumlarında geçerli bir haktır. Doğumuna 8 hafta kaldığını beyan eden bir doktor raporu ile 8 haftalık doğum iznini kullanabilir. Aynı şekilde doğumdan sonra doğum yaptığını belgeleyen raporu iş yerine ibraz ederek izin hakkını kullandırmayı sonlandırabilir.


Ülkemizde genellikle hamile bayanların doğumları yaklaştığında işten çıkarılmaktadır. Bu durumda hamile bayanlar sosyal ve çalışma bakanlıklarına giderek bu duruma itiraz edebilirler. Bakanlığın yaptığı inceleme sonucunda böyle bir durum söz konusu ise iş yeri hakkında yasal işlem başlatılarak yüklü tazminat ödemek durumunda kalabilir.

Hamile bayanlar iş yerinde 7,5 saatten fazla çalışması yasaktır. Bu süre zarfında çalışmama izin alabilirler. Aynı zamanda gece vardiyaları veya 24 saat çalışma vardiyalarına dahil edilemezler. Tabi durumu yürürlüğe koymanız için hamile olduğunuzu belgeleyen raporu iş yerine sunmanız gerekiyor.

Hamile çalışanların yasal hakları arasında doktor kontrolüne gitmeleri için istedikleri zaman iş yerinden izin alabilirler. Doktor randevularını iş yerine ibraz etmeleri durumunda yasal olarak hakları vardır.

Çalışan bayanların bu tür hakları iş yerleri tarafından korunmuyor ise veya ellerinden alınmış ise , çalışan bayanlar sosyal güvenlik bakanlıklarına giderek dilekçe ile durumu izah eden bir rapor düzenleyebilirler. Bu rapor sayesinde müfettişler tarafından incelemeye alınan iş yeri sahibi tarafına dava açılarak yüklü para cezaları veya iş yeri kapatmaya kadar giden sonuçlar doğurabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.