Kiracıların Sahip Olduğu Haklar Nelerdir ?

ev-kirasi

ev-kirasiGünümüzde ev sahibi olmayan çoğu kira da oturmaktadır. Kiracıların mağdur olmaması için bilmesi gereken bir çok husus bulunmaktadır. Genelde kanunlarında koyduğu bir çok karar neticesinde genellikle kirada oturan kişilerin mağdur olduğu görülmektedir. Kiracıların evden çıkmasını isteyen ev sahiplerinin de uyması gereken bazı prosedürler vardır. Bu prosedürler ev kiralanmadan önce kira sözleşmesine bağlı olarak ilgili makamlarca onaylanmıştır.

Kiracıların evden çıkarılması için ilk önce verilen tarihten sonra çıkacağı tarihi beyan etmişse ve evden çıkmamışsa ev sahibi kiracıyı evden çıkartmak için tahliye başvurusunda bulunabilir. Günümüzde bu olay çok fazla yaşandığı için ev sahipleri genelde mağdur duruma düşmektedir.

Kiracıların ise ev sahipleri tarafından belirli bir süre verilemeden ev çıkmalarını istediklerinde kira sözleşmesinde bulunan tarihten itibaren çıkması yasal olarak doğru değildir.


Evin tadilat veya yeniden inşa edilmesi durumunda ev sahibi bu şekilde bir beyanda bulunduğunda ve gerekli ispatı yaptığında kiracının evden çıkmasını isteyebilir.

Kirada oturan kişinin aynı belediye içerisinde kendisine ait bir evi var ise ev sahibi kiracıyı evinden çıkartabilir. Bunun için herhangi bir yasal zorunluluk yoktur.

Ev kiralanmadan önce yapılan sözleşmede bulunan maddelere uyulmadığında ev sahibi kiracıyı ihtar ederek evden çıkmasını isteyebilir.

Kira sözleşmesi bittikten sonra ev sahibi tekrar kiraya vermek istediğinde kirada oturan kişi ile tekrar bir sözleşme yapabilir. Aksi taktirde evi kiraya vermeyi düşünmeyen ev sahibi kiracının evden çıkmasını isteyebilir.

Kira ücretinin tam ödenmediğini iddaa eden ev sahibi kiracıyı istediği zaman evden çıkartabilir. Bu durumda bir kuruş eksiksiz bir şekilde kiranın ödenmesi gerekmektedir. Tek bir kuruş bile eksik ödendiğinde ev kirası ödenmiş olarak sayılmaz. Buna dikkat edilecek husus ödemenin bankacılık aracılığı ile yapılması durumunda herhangi bir kesintinin olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.