Kol Kırılması Nasıl Tedavi Edilir ?

kirilma

kirilmaİnsan vücudunda bulunan 206 kemikten biri kırıldığında dayanılmaz bir acı duyulmaktadır. Bazen kırılan kemik hissedilmeyerek kendiliğinden kaynayarak iyileşebilir. Özellikle uzun kemiklerin kırılmasında gözle görülür bir değişiklik olacağı için insan bunu hissetmeme gibi bir durumu  olamaz. Kırılan kemiğe doğru şekilde tedavi uygulanmadığında kendiliğinden kaynayarak yanlış ve farklı şekillere bürünebilir.

Kırılan kemiğin üzerine bulunan sinirlerinde gerilmesi ile birlikte kişide dayanılmaz bir acı yaratır. Ayrıca kırılan kemiğin uçları birbirine değeceği için buda bir acı nedenidir. Kırılan bir kemik acil olarak doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Yanlış tedavi uygulandığında kişi kırılan kemiği etkileyen fonksiyonlarını kullanamama riskini sürekli olarak taşır.

En yakın sağlık kuruluşuna gidildiğinde doktorun anestezi ile acı hissettirilmeden acil olarak alçı ile tedavi uygulanmaktadır. Kırılan kolun şiddetine göre kol kaslarında ve kemiklerinde oluşan zedelenmeler ameliyat ile tedavi edilmektedir.


Kırılan kemiğin iki ucu birbirine birleştirilerek alçıya alınır ve uzun süre alçı içinde kemiklerin kaynaması beklenir. Alçıya alındıktan sonra kol ayda 1 röntgen ile kontrol edilir.

Kol alçıya alındıktan sonra düzgün bir şekilde kaynama veya kemiklerde oluşan kaymaların tedavisi için ameliyata alınabilir. Günümüzde tıp ilerlediği için kemik kırıklarını kısa sürede ve başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür.  Çok kısa sürede küçük aletler ile yapılan kol ameliyatları ile kişi eski sağlığına kısa sürede kavuşabiliyor.

Kırılan kolu kısa sürede iyileştirmeniz için doktorunuzun size söyleyeceği önerilere dikkat etmelisiniz.

Özellikle kırılan bölgeye gelecek zararlara karşı önlem almanız , mümkünse o bölgenin hiç hareket etmemesi gerekir. Kol kırılmalarında kırılan kol sabit bir şekilde tutulmalı ve o kol ile ağır yük kaldırılmaması gerekiyor.

Sigara içen kişilerde kırılan kemiğin daha yavaş kaynadığı görülmektedir. Bazı durumlarda kırılan bölgeyi ameliyat etme durumu olabilir.

Kırılan kemiğin yapısına göre en az 6 hafta gibi bir süre içerisinde kemik tekrar kaynamaya başlar. Kırılan bölgenin eski halini alması için bu süre 8-9 haftaya kadar uzayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.