Kaplıcalar ve Faydaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

kaplicalar-nerede

kaplicalar-neredeŞifalı su kaynağı olarak eskilerden beri kullanılan kaplıcalar günümüzde bu şifasını devam ettirmektedir. Bir çok hastalığın tedavisi olarak kullanılan şifalı su kaynakları kaplıcalar sayesinde ülkemizde bir çok turist ziyaret etmektedir. Kaplıcalarda bulunan suların en büyük özelliği insan vücudunda bulunan tüm maddeleri içeriğinde barındırmasıdır. Yeryüzüne düşen suların yer altına inmesi sonucu geçtiği yollarda bulunan maddeleri toplayarak , toprak altında çözerek tekrar yeryüzüne çıkması sonucu insan vücuduna etkili olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde bir çok kaplıcanın olması turist zenliği açısından yarar sağlasa da tedavisi mümkün olmayan hastalıklarında tedavi aracıdır. Duş , havuz , içme suyu kaplıcaları olarak adlandırılan bu yerler kimi zaman çamur ile  tedavi sağlamaktadır.

Kaplıcaların faydaları arasında en belirgin özellik olarak romatizma gelmektedir. Romatizma hastalığının iyileştirici olarak bilinen kaplıca suların her yıl milyonlarca insan girerek tedavi aramaktadır. Kimileri rahatsızlığından kurtulurken kimilerinin bu hastalığı henüz atlatamadığı görülmektedir.


Kaplıcaların iyi geldiği hastalıklar arasında deri hastalıkları , romatizma , böbrek hastaları , sindirim sistemi , eklem ağrıları ve tansiyon hastaları için şifa kaynaklarıdır.

Saydığımız bu hastalıkların dışında yan etkileri olan durumlarda vardır. Enfeksiyon hastaları , tümör ile ilgili hastalıkları ,hamileler bu tür kaplıcalara girmeleri sakıncalıdır. Suyun sıcak olması bu hastalıkları tetikleyerek yan etki yaratabilmektedir.

Kaplıca suları sıcak olduğu için kişinin dayanamayacak düzeyde olduğunu doktor kontrolüne girerek anlayabilir. Doktor kontrolünde çıkan sonuca göre kaplıcalarda tedaviye başlayabilir. Tedaviler uzun süreli olmakla birlikte kısa süreli tedavilerde sonuç vermektedir. Bu sürenin kişinin hastalığına , yaşına , geçirmiş olduğu rahatsızlıklara bakılarak anlaşılmaktadır.

Kişinin kaplıcalarda tedavi görmesi için düzenli bir şekilde bu sulardan faydalanması gerekir. Kişinin hastalığına bağlı olarak 3-4 seans arası tedavi görebilir.

Hemen hemen Türkiye’nin tüm bölgesinde yer alan kaplıcalar ülkemizden binlerce kişinin ziyaret etmesine ve gelen turistlerin ilgi odağı olmasına neden olmaktadır. En fayda sağlayan yer Tokat – çermik adı verilen sulusaray kaplıcaları olarak biliniyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.