Kafein Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

kafein

kafeinKafein bir çok madde içeriğinde bulunan tatlandırıcı olarak bildiğimiz gıda maddesidir. Uyarıcı etki özelliği olması sayesinde alışkanlık yapma gibi uyarılar göndererek alınan gıdanın tekrar alınma ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Bir çok gıda içerisinde bulunan kafein zararlı olmadığı bilimsel olarak açıklanmıştı. Kafein vücuda girdikten sonra 30 ile 60 dakika arasında kana karışır. Kafein vücudun istemediği bir madde olduğu için yaklaşık 2 saat içerisinde vücuttan tekrar atılır.

Kafein halk dilinde bağımlılık yaptığı biliniyor fakat bağımlılık yapmadığı sadece beyine gönderdiği uyarıcı sinyaller sayesinde tekrar o gıdanın alınma isteği uyanır. Kafein alındıktan sonra uzun süre alınmadığında baş ağrısı ve yorgunluk hissi uyandıracağı için size alışkanlık hissi kazandırır. Bu alışkanlık kısa süre içerisinde geçerek normale dönebilirsiniz.

İnsan vücuduna bir zararı olmadığı  fakat bir çok faydası olduğu görülmektedir.

Çok fazla alınmadığında , dengeli ve düzenli bir şekilde kullanıldığında sıralayacağımız şekilde faydalar sağlamaktadır.


* Kaslarda gelişim ve insan dengesinde düzelme sağlar

* Beyin içerisine gönderilen uyarılar sayesinde algılama yetisini geliştirerek gelen ve giden mesajların hızlanmasına yol açar.

* Sinir sistemlerine etki ederek uyarıcı sinyaller sayesinde sinir sistemlerini düzene sokar. ,

* Vücudun normal enerji miktarını harcayarak daha çok enerji almayı hızlandırır. Aynı zamanda kilo vermeye yardımcı bir gıdadır.

* Metabolizmayı hızlandırarak kabızlık ve karın ağrılarına iyi gelmektedir.

* Solunumu rahatlatarak nefes alış verişlerini düzene sokar.

* Çok fazla alındığında ishale yol açar fakat düzenli kullanıldığında bağırsakları açar.

Genellik kafeinli ürünler özel üretim olan gıdalar içerisinde yer alır. Bunların nedeni ise satış miktarını artırmak için yapılan pazarlama taktikleridir.

100gr Kahve içerisinde 60 mg

100gr çay içerisinde 29 mg

1 kutu kola içerisinde 13 mg kafein bulunmaktadır.

Bunların dışında çok fazla tüketilen gıdaların paketlerinde de içerisinde bulunan kafein miktarını görmeniz mümkün.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.