Modifiye Nedir ? Araç Modifiyesi Nasıl Yapılır ?

modifiye-nedir

modifiye-nedirAraba tutkunlarının vazgeçemediği konulardan biri olan modifiye aracın performansını artırdığı gibi aracın görüntüsünde de ciddi anlamda değişiklikler yaratabiliyor. Araçlar ilk üretimden sonra belirli yollarda test sürüşleri ve denemeleri yapılmaktadır. Bu denemeler sonucunda aracın gerçek performansı ortaya çıkartılarak özellikleri belirlenir. Yol tutuşu , yaptığı hız , saniyede ulaştığı hız gibi bilgiler belirlenebilir. Bu özelliklerini artırmak için özellikle beyinli araçlarda iyileştirme yapılarak chip tuning uygulanmaktadır.

Chip tuning Türkiye’de uygulanan ve yaygın bir şekilde kullanılan modifiye çeşitidir. Chip tuning içerisinde bulunan yazılımın özellikleri değiştirilerek aracın performansı daha yüksek seviyelere çıkartılabiliyor. Chip tuning uygulanmış olan araçların performansı da %35’e kadar bir artış görülebilmektedir. Bu aracın özelliklerine göre değişebiliyor.

Tuning sisteminin dışında egzoz değişikliği, benzin hortumundaki değişiklikler , ekstra güçlendirici yağlar da kullanılarak araç performansında değişiklikler yapılabilir.


Performans modifiyeleri dışında aracın görünür yerlerinde ki değişikliklerde modifiyenin çeşitleri arasına girmektedir. En çok kullanılan rüzgarlık ve çamurluk kesimlerinde ki değişiklikler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Araçlara özel olarak üretilen dış aksamlar genellikle yurt dışında üretilerek Türkiye’de satışa sunulmaktadır.

Aracın dış yüzeyinde ki parçaları değiştirerek daha görkemli bir araca sahip olmanız için yüksek miktarlarda para harcamanız da gerekiyor. Aracı sıfırdan yaptığınızı düşünürseniz bu paranın haklı sebepler ile gideceğini görebilirsiniz. Araç üzerinde yapacağınız bir çok değişikliğinde araç performansına olumlu etki edeceğini unutmamak gerekir.

Örneğin araç jantlarında değişikliğe gidilmesi yüksek hızlarda performansının iyileşmesini hissedebilirsiniz. Çok kanallı jantlarda fren disklerinin daha iyi çalışacağı için fren performanslarını artırabilirsiniz.

Fren balatalarını daha yüksek katmanlarda değişikliğe gidildiğinde fren tutuş mesafesini azaltabilirsiniz.

Araç kaputunda değişikliğe gidilmesi yani motorun daha iyi hava almasını sağlayan bir kaput kullandığınızda motor daha çabuk soğuyarak performansını artırabilirsiniz.

Hava filtresinde yaptığınız düzenli değişikliklerde aracın hızlanmasını ve performansını artıracaktır. Hava filtresi motora giren pis havanın temizlenmesini sağladığı için bunu uzun süre geçmeden değiştirmeniz tavsiye edilir.

Modifiyeli araç kullanmanız için öncelikle doğru araç seçtiğinize dikkat etmelisiniz. Anlattığımız bu uygulamalar bir çok aracı kapsamamaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.