Kırmızı Et Nasıl Tüketilmelidir ?

kirmizi-et-nedirYemekleriniz de sıkça kullandığınız etin ne şekilde ve nasıl pişireceğiniz konusunda fikir sahibi olmanız için bu yazımızı dikkatle inceleyebilirsiniz.

Yemeklerinizin daha lezzetli olması için etin bir çok pişirme yöntemi bulunuyor. Yanlış pişirmeler sonucunda yemeğin lezzeti de değişeceği için et pişirmeye büyük önem göstermeniz gerekiyor. Protin kaynağı olan kırmızı et aynı zamanda yüksek bir demir kaynağıdır. İhtiyaç duyduğumuz besin kaynaklarının çoğunu aslında kırmızı etten alırız. Kıyma olarak kullanılan kırmızı et yerine daha çok biftek ve lop et şeklinde kullanmamız besin değerlerini daha iyi almamızı sağlayacaktır. Bu tür etler daha az işlendiği için besin değerlerini kaybetmeyecektir.

Yağlı etlerden uzak durmanız sağlığınız açısından yararlı olduğu gibi yararı da vardır. Antrikot çeşitin de besin değerlerinin fazla olması insan vücudunda daha yararlı etki göstermektedir. Et pişirirken yağ kullanmanıza gerek yoktur, etin içerisinde pişecek kadar yağ bulunmaktadır.


Kuzu etleri , dana etlerine oranla daha sağlıklı ve lezzetlidir. Küçük baş oldukları için çok fazla sert et içermez , yumuşak et vücutlarında barındığı için et piştiğinde de aynı yumuşaklığı hissedebilirsiniz.

kirmizi-et-faydalari

Et pişirmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalar ;

Et dondurucudan çıktıktan sonra tamamen çözülmesi gerekmektedir. Tam olarak çözülmeden tavaya attığınızda ısı eşit şekilde dağılmadan pişeceği için lezzetini kayıp edebilir.

Et pişirmeden önce tuz ve baharatlarını ilave ettikten hemen sonra pişirilmelidir. Önceden tuzlanan et , suyu ile birlikte piştiğinde sertleşme yapacaktır.

Tavada pişirdiğiniz et için tavanın yeteri derecede kızgın olması gerekir. Aynı şekilde mangalda pişecek et ile ateşin uzaklığı yaklaşık 15 cm kadar olmalıdır.

Etin bir yüzeyini pişirirken suyunu salıp çekmesi gerekir. Suyunu çekmeden eti çevirmeniz lezzetini kaybettirecektir.

Yumuşak bir et elde etmeniz için eti pişirmeden 10 dakika önce sirke ile marina edebilirsiniz.

Etin lezzetli olmasını sağlayan unsurlardan %80’i, pişirmekten geçmektedir. Eti pişirme yöntemlerini iyi bir şekilde uygularsanız gerçek bir lezzeti yakalayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.