İnfaz Koruma Memuru Nedir ? İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur ?

ikm

ikmİnfaz Koruma Memuru , eskiden gardiyan olarak adlandırılan günümüzde infaz koruma memuru olarak nitelendirilen sözleşmeli veya kadrolu devlet memurudur.  Memurlardan farklı olarak görev alan infaz koruma memurları normal bir devlet memurundan farklı çalışma standartları vardır. Vardiyalı düzen ve 7/24 hizmet vermesi gereken infaz koruma memurları günümüzde KPSS sınavı ile alınmaktadır.

Cezaevlerinde bulunan mahkumların düzenini , asayişi sağlama görevi üstlenirler. Filmlerde izlediğiniz kötü gardiyanlardan çok daha farklı bir görev yapısı olan infaz koruma memurları , cezaevlerinde bulunan mahkumların işledikleri suç ne olursa olsun eşit şekilde davranmakla yükümlüdürler. Aynı zamanda onların topluma yararlı olmasını sağlayacak aktiviteler ile topluma tekrar kazandırılırlar. İnfaz koruma memurlarının da sosyal hakları diğer devlet memurlarına göre daha kötü durumdadır. Yeni başlayan bir memur ilk olarak 1200-1500 arası bir ücret ile çalışmaktadır. Çalışma saatleri 12-24 düzen ile ilerleyerek özlük hakları arasında bu şekilde bir fark görünüyor. Çalışma koşulları olarak olumsuzluk teşkil etse de her yıl düzenli olarak infaz koruma memurlarına atama yapılmaktadır.


İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Aranan Şartlar ; En az lise mezunu olmanız veya dengi okullardan mezun olmanız gerekiyor. Askerlik görevi yapmış olmanız ve belirlenmiş bir yaş ortalamasını geçmiş olmamanız gerekiyor. ( 30 Yaş )

Erkeklerin en az boyu  1,70 Bayanların ise 1,60 dan az olmaması gerekiyor. Hakkınızda yapılacak güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almanız

Görevinizi engelleyecek veya daha sonra oluşacak hastalıklara karşı tehlike arz etmemeniz ve belirlenen madde içeriğinde bulunan sağlık koşullarını eksiksiz bir şekilde taşıyor olmanız gerekiyor.

İnfaz koruma memurluğuna kabul edildiğiniz taktirde size verilecek eğitim sürecinde aylık olarak belirlenen harçlık yani maaş ödeneği başlanıyor.

Türkiye’nin her yerinde görev alacağınızı unutmadan günümüzde belirlenen kpss sınavı sonucuna göre infaz koruma memuru alımları yapılmaktadır.

2014 infaz koruma memuru alımları için Son kpss sınavından 70 ve üzeri sonuç almanız gerekiyor. Sözlü ve yazılı yapılacak olan sınavdan başarılı olan adaylar 2014 yılı içerisinde infaz koruma memuru olarak görevlerine başlayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.