Böbrek Taşının Tedavisi Ve Alınacak Önlemler Nelerdir ?

bobrek-tasiBöbrek taşı hemen hemen her yaş grubunda görülen ve kendiliğinden oluşan taş cisimleridir. Günümüzde yeni doğan çocuklar da görülen bu rahatsızlık kişi de ciddi ağrılara yol açabiliyor. Çok büyük bir yapısı olmayan taşlarda doktor kontrolünde ilaç ile tedavi edilerek gözlemleniyor. Çok büyük bir yapısı olan taşlarda doktor ameliyat ile bu taşları kırarak böbrekten çıkmasını sağlayabiliyor.

Böbrek taşı ameliyatı olarak bilinen endoskopi veya açık ameliyat ile yapılan bu tedavi şekli tıp alanında gelişim gösteren cihazlar ile daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. İnsanların yaşadıkları en şiddetli ağrıları da oluşturan böbrek taşları kişi de dayanılmaz bir acı oluşturduğunda vakit kaybetmeden tedavi yoluna gidilmelidir.  Böbrek taşının oluşma nedenleri kesin olarak bilinmese de alınan gıdalar ve yeterli kadar sıvı tüketilmediğinden kaynaklanmaktadır. Kişi çok fazla ilaç kullanıyor ise yeteri kadar sıvı alınmadığında böbreklerde oluşacak taş riskini daha çok artırmaktadır.

Özellikle idrar yollarında oluşan taşlar böbreklerden gelmektedir. Böbrekler taş oluşturduğunda bunu dışarı atmak için idrar yollarını kullanır. Bu durumda kişinin idrar yollarında ve böbrek kısımlarında şiddetli ağrılara yol açabilmektedir. Tıp alanında bu konu için üretilen cihazlar kişinin herhangi bir ameliyat yapılmadan tedavisi mümkün olabilmektedir.


Böbrek taşlarının oluşmasını tetikleyen unsurlar şu şekildedir ;

Yeteri kadar sıvı alınması ; Kişi çalışma koşullarından veya sıcak ortamlarda bulunması gerektiğinde yeteri kadar sıvı almaz ise taş oluşma riskini artırmaktadır.

Genetik ; Ailesinde daha önce taş oluşan kişilerde de tekrar taş oluşma riski %50’dir. Bu durumda ailesinde böbrek taşı görülen kişilerde risk fazladır.

Yaş ; Cinsiyet ayırt etmeden genellikle 35-40 yaşları arasında sıkça görülmektedir. Bu yaşlarda böbrek yeteri kadar işlevini görmediği için taş riski artmaktadır.

Diet ; Zayıflamak için diet yapan kişiler vücudun istemiş olduğu besin değerlerini tam olarak karşılayamadığı için böbreğin görevini yapmasını engellemektedir. Bu durum taş oluşma riskini artıran faktörlerdendir.

Hareketsizlik; Kişi sürekli hareketsiz veya hastalığından dolay hareket kabiliyetini kayıp etmiş durumda ise böbrek taşı riskini taşımaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.