Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

zencefil-cayi-faydalariGünümüzde bir çok gıdanın kimyasal karışımlar ile soframıza gelmesini engellemek amacıyla bitkisel gıdaların daha yaygın kullanılmasını etkilemiştir. Zencefil doğada çok yaygın bulunan ve insan sağlığına olumlu etkileri olan bir bitki çeşitidir. Tropik bölgelerde yetişen zencefil o bölgelerin neredeyse şifa kaynağıdır. Tüm hastalıklara karşı zencefil kullanılması kısa sürede dünyanın her bölgesine yayılmasına yol açmıştır. Zencefilin içeriğinde bulunan maddeler ile kişinin sindirim sistemini düzene sokması , ateş düşürücü özelliği ve soğuk algınlığına karşı etkili olması ile bilinmektedir.

Kalsiyum ve B – C vitaminlerini yoğun bir şekilde barındıran zencefil özellikle çay şeklinde kaynatılarak içilmesi etkisini daha çabuk göstermesine yol açar.

Zencefilin acı bir tadı olmasını engellemek için kaynatılan çayın içerisine bal dökülerek içilmesi tavsiye edilir.


Zencefilin faydaları arasında ;

İştah açıcı özelliği sayesinde kilo almak isteyenler için tavsiye edilebilir.

Kanda bulunan mikropların atılmasına , kanı temizlemeye  ve akın akışını hızlandırmaya yol açar.

Mide bulantısı sorununu en iyi şekilde çözen bitki diyebiliriz. Özellikle seyahat esnasında mide bulantısı sorunu yaşayan kişiler bir bardak zencefil çayı içerek bu sorunu ortadan kaldırabilirler.

Grip hastalığında kişi sürekli olarak üşüme hissi duyacağı için zencefil ile kişinin terlemesini sağlar. Vücut ısısını artırarak kişinin hastalığı kısa sürede atmasına neden olur.

Kalp atışlarını düzene sokarak , kalp rahatsızlıklarına karşı kalkan görevi görür.

Kas ağrılarına karşı zencefilin toz halinde merhem yapılarak kasların üzerine sürülmesi halinde kısa sürede kas ağrılarını ortadan kaldırır.

Nedensiz şekilde baş ağrıları olanlar bir bardak zencefil çayı ile baş ağrılarını ortadan kaldırabilir.

Zencefil bitkisinin herhangi bir yan etkisi olmadığından kişi güvenli bir şekilde istediği gibi kullanabilir. 2 yaşının altında olan çocuklar için tavsiye edilmemektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.