Yakıt Tasarrufu Sağlayabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

yakit-tasarrufuu-300x252Son zamanlarda benzine gelen zamlar ile araç kullanan kişiler sürekli olarak yakıt tasarrufu nasıl yaparım diye düşünmüyor değiller. Yakıt tasarrufu konusunda tutumlu olmanız için aracınızı çok iyi tanımanız ve tavsiye edeceğimiz bir takım yönlendirmelere uymanız gerekiyor.

Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler ;

Yakıt, aracın nasıl kullanıldığına bağlı şekilde değiştiği için doğru vites kullanımı yakıt konusunda tasarruf sağlayacaktır. Düşük devirde vites değiştirmenin yanı sıra araç kullanırken düşük devirde kullanmanız biraz olsun yakıt tasarrufu sağlayacaktır.  Devir konusu yakıt için önemli olan bir husus olduğu için vites değiştirme aralıklarınız genellikle 2000-2500 devir aralığında olmalıdır.


Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde genellikle çok fazla yakıt tasarrufu olur. Aracın sürekli dur – kalk yapması motorun benzin yakmasına neden olacağı için sürekli bir harcama söz konusu olabiliyor. Trafikte yakıt tasarrufu sağlamanız için önünüzde bulunan araç kalktığı zaman ve ne zaman duracağını tahmin edebiliyorsanız aracınızı boşa alarak hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda aracınız sürekli dur kalk yapmadan sabit bir hızda yoluna devam edecektir.

Aracınızı ilk çalıştırdığınız da sert bir şekilde gaza basmanız benzinin çok fazla pompalamasını sağlayarak yakıt tüketimine yol açacaktır. Hafif bir şekilde gaza basarak aracı çalıştırmanız neredeyse hiç benzin tüketimi yapmayacaktır.

Aracınız yüksek hızda giderken vitesi boşa almanız yakıt konusunda size bir tasarruf sağlamaz. Aksine motora hala benzin gideceği için herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Bu durum doğru bilinen yanlışlar arasında gelmektedir. Üstelik kaza yapma riskini de  ortaya çıkartan vitesi boşa alma bilgisini unutun. Sadece enjeksiyonlu araçlarda gaza basmadan yokuş aşağı gitmeniz yakıt yakit-tasarrufutasarrufu sağlayacaktır.

Aracın üzerinde bulunan yük miktarı da yakıt konusunu önemli derecede ilgilendirmektedir. Ağır olan araçlarda çok fazla yük çekişi olacağı için motor sürekli benzine ihtiyaç duyacaktır. Bu durumu önlemek için fazla yüklerden kaçınabilirsiniz.

Lastiklerin basınçları da benzin açısından önemli bir husustur. Düşük basınçlı lastikler motoru zorlayacağı için benzin tüketimini hızlandıracaktır.

Araç bakımlarını zamanında ve eksiksiz bir şekilde yaptırmanız benzin konusunda tasarruf sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Uygulayacağınız bu tavsiyeler ışığında büyük ölçülerde yakıt tasarrufu sağladığınızı göreceksiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.