İnsanlar Neden Terler ? Terlemeyi Önlemenin Yolları Nelerdir ?

terlemeTerleme insanların vücut ısısını normale çevirmek için çalışan bir sistemdir. İnsan beyninde vücut ısısını kontrol eden bir merkezin bulunması ve kişinin vücut sıcaklığını düşürmesi veya artırması sonucu ter bezlerine sinyal göndererek insanların çeşitli bölgelerinden çıkan sıvı ile anlaşılmaktadır. İnsanların sürekli olarak terlemesi normal bir durum olduğundan bazı insanlarda sürekli olarak terleme şikayetleri ortaya çıkabiliyor. Fiziksel bir aktivite sonucunda oluşan terler vücut sıcaklığını düşürmek için yola çıkan terlemeler ile çözümlenebilir. Fakat herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan terleyen kişilerin anormal bir sorunu olduğu görülmektedir.

Kişinin terlemeye yönelik günlük yaşantısında oluşan sıkıntılar fazla ise kişide terlemeye yol açan hiperhidroz hastalığı görülebilmektedir. Bu hastalık sonucunda kişi oturduğu yerden bile terlemeye başlar.

Kişinin vücudunda bulunan ter bezlerini etkileyen hastalıklar sonucunda kişi sürekli olarak terleyeceği ve anormal bir durum alacağı görülmektedir.

Kişinin terlemesine neden olan etkenler arasında ;


Terlemeye yol açan normal nedenler ; sıcaklık , sigara, çay , alkol tüketimi

Kişinin ter bezlerine zarar verecek hastalıklar ve ilaçlar

Kişinin normal sağlık durumu ; Aşırı kilo , ergenlik dönemi ,adet dönemi , sıcak çarpması gibi etkenler

Ateş yapan hastalıklarda kişide terleme yol açan nedenler arasında görülmektedir.

Sayılan nedenler arasında anormal görülen terlemelerde en yakın sağlık kuruluşlarına gidilerek doktorun vereceği tavsiyelere ve ilaçlara uyulması gerekir.

Kişinin normal olarak terleme yapan bölgelere göre alacağı önlemlerde değişmektedir. Örneğin ayak terlemesi , koltuk altı terlemesi ,yüz terlemesi , vücut terlemesine yol açan durumları ortadan kaldırmanız veya önlem almanız sonucunda terleme şikayetinden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Anormal görülen terleme durumlarında doktorların size ilaç veya fiziksel olarak vereceği tavsiyelere uyarak kısa sürede terleme soruna çözüm bulabilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.