Diş Neden Çürür ? Diş Çürümesi Nasıl Engellenir ?

dis-curumesi-nedenleriHer öğün yemek yediğimizde ağzımızda kalan bakteriler dişlerin ve dilin üzerinde birikmektedir. Özellikle şekerli ve unlu olan gıdalar bu bölgelerde asit üreterek dişlere sürekli olarak zarar vermektedir. Ağızda oluşan bu asitler dişin üzerinde bulunan mineleri aşarak diş çürüklerini meydana getirmektedir. Uzun yıllar bu çürüklerin üzerinde çalışmalar yapılsa da sorunu kökten çözecek bir tedavi bulunmamaktadır. Günümüzde çok fazla diş çürüğü şikayeti ile gelen hastalarda birden fazla sebebi bulunmaktadır.

Diş çürümesinin başlıca nedenleri ;

– Dişlerde oluşan plaklar


– Şekerli ve karbonhidratlı gıdalar

– Kişinin genetik yapısı , ağzında oluşan asitler  gelmektedir.

Diş çürümesi genellikle dişin yüzeyinde oluşarak dişin köküne doğru ilerlemektedir. Diş çürüğünün ilerlemesi veya büyümesi kişinin yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Diş minesinin kalın olması çürüğün daha ağır ilerlemesine , ince olması ise daha çabuk yayılmasına neden olmaktadır. Bu durum genellikle bayanlarda daha çabuk ve hızlı şekilde yayılmaktadır.

Diş çürüğünü anlamanız için siyah bir tabaka ile başlayan yapısı veya beyaz olan dişlerin farklı bir renge bürünmesinden yola çıkarak anlayabilirsiniz.

Sıcak veya soğuk sıvılar tükettiğiniz zaman dişinizde oluşan sızlamadan dişin iç kısımlarında oluşan çürüğü anlayabilirsiniz.

Dişin sürekli olarak çürüğe maruz kalması dişlerin oyulmasına ve dişin kaybedilmesine yol açmaktadır. Bir çok diş uzmanı çürük dişin çekilmeden önce tedavisine başvurmaktadır.

Gözle görülemeyen diş çürüklerini en yakın doktorunuza görünerek tespit edebilir ve ardından kısa sürede tedavisine başlayabilirsiniz. Tedavi ne kadar erken olursa diş çürüğünün artmasını engeller ve ağrılardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Diş çürüklerini engellemeniz için uzmanların sürekli olarak tavsiye ettiği diş fırçalamanın doğru bir şekilde yapılması ile sonuçlanabilir. Diş macunun da bulunan mineraller ile dişlerinizi bir koruyucu kalkan gibi koruyarak ağzınızda oluşan asitlere karşı direnç gösterebilir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızda kalan florür etkisi ile uzun süre dişlerinizi koruyabilirsiniz. Sürekli olarak asitli ve şekerli gıdalar tüketiyorsanız mutlaka dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.